Pigwa jest jednym z najstarszych gatunków owocowych uprawianych na świecie. Jej owoce to doskonałe źródło substancji biologicznie czynnych, w tym znaczne źródło makroelementów.
Owoce pigwy stanowią cenne źródło substancji prozdrowotnych o właściwościach przeciwutleniających, antybakteryjnych i antynowotworowych. Pigwę w medycynie ludowej zalecano osobom z nadciśnieniem, chorobami układu pokarmowego oraz problemami skóry. Napary polecano w leczeniu infekcji gardła i zapaleniu śluzówki. Syrop był traktowany jako doskonały lek na bóle gardła oraz biegunki. Pigwa w medycynie chińskiej wykorzystywana była do dezynfekcji wrzodziejących i trudno gojących się ran. Współczesne badania potwierdzają lecznicze właściwości owoców pigwy.
Pigwa jest jednym z najstarszych gatunków owocowych uprawianych na świecie. Znana była już w czasach starożytnych, znacznie wcześniej niż jabłoń. Uprawiano ją i w dalszym ciągu uprawia się w basenie Morza Śródziemnego i Czarnego: w Turcji, Gruzji, na Bałkanach, Węgrzech oraz Półwyspie Iberyjskim. Owoce pigwy przypominają kształtem jabłka lub gruszki. Ich cechą charakterystyczną jest pokrycie powierzchni kutnerem (omszeniem), która ściera się podczas dojrzewania. W pełni dojrzałe owoce pigwy są twarde, mocno cierpkie, niezwykle aromatyczne. Na ich specyficzny aromat składa się ponad 80 różnych związków, wśród których znajdują się estry, alkohole, aldehydy, ketony i terpeny.
Owoce pigwy to doskonałe źródło substancji biologicznie czynnych, w tym znaczne źródło makroelementów. Największe ich ilości związane są z obecnością żelaza, potasu, miedzi, w owocach obecny jest również bor, nikiel, tytan, glin i mangan. Pigwa jest owocem o wysokiej zawartości polifenoli. Charakteryzuje się szerokim spektrum zawartości związków flawonoidowych. Owoce pigwy zawierają niemal wszystkie aminokwasy. Pozostałe składniki to kwasy organiczne, głównie kwas jabłkowy, cytrynowy i winowy, cukry, fruktozy, glukozy, sacharozy.
Wysoką aktywność przeciwutleniającą owoce pigwy zawdzięczają przede wszystkim dużej zawartości kwasu chlorogenowego, który wykazuje dużą zdolność zmiatania wolnych rodników. Związek ten jest silnym przeciwutleniaczem o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwgrzybicznych. Ponadto dzięki dużej zawartości pektyn (około 0,4%) spożywanie owoców pigwy zmniejsza dolegliwości układu pokarmowego, wypływa na redukcję stanów zapalnych, przeciwdziała anemii i niedokrwistości oraz korzystnie wpływa na suchą i spękaną skórę.
Krótka historia i ciekawostki
Pigwa pospolita (Cydonia oblonga Mill.) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych (Rosaceae). Jest niedużym drzewem dorastającym do 5 m wysokości. Szacuje się, że liczba odmian pigwy w Europie wynosi ok. 30, natomiast w krajach byłego Związku Radzieckiego jest ich około 90. Największymi producentami pigwy są: Turcja, Chiny, Iran, Argentyna, Maroko, Rumunia i kraje byłego Związku Radzieckiego. Tradycja uprawy pigwy jest także w Bułgarii i na Węgrzech. W Polsce pigwa uprawniana jest głównie amatorsko ze względu na piękne kwiaty i aromatyczne owoce. Owoce dojrzewają w naszych warunkach z końcem października. Ich masa zawiera się zwykle w przedziale od 100 do 200 g. Dojrzałe owoce pigwy charakteryzują się cytrynowożółtą barwą i aromatycznym zapachem. Ze względu na bardzo twardy miąższ o cierpkim posmaku, zawierający duże ilości komórek kamiennych, owoce te nie nadają się do spożycia na surowo. Pigwa natomiast bardzo chętnie spożywana jest pod postacią różnych przetworów, takich jak: syropy, nalewki, wina, kontury czy dżemy sporządzanych w warunkach domowych.
Owoce pigwy oprócz wielu cennych związków bioaktywnych wydzielają trwały bardzo intensywny aromat zbliżony do pomarańczy i ananasa. Pozostawione w pomieszczeniu na długo pozostawiają przyjemny, świeży zapach.
Wpis ten przygotowała dla Ciebie
Eluszka
Źródła:
http://www.inhort.pl/files/program_wieloletni/PW_2015_2020_IO/spr_2017/1.4_2017_artykul_Mieszczakowska_Sklad_polifenolowy_pigwa.pdf
https://www.researchgate.net/publication/286442487_EKSTRAKTYWNOSC_SKLADNIKOW_BIOAKTYWNYCH_W_PROCESIE_OTRZYMYWANIA_NALEWKI_Z_PIGWY m
http://www.inhort.pl/files/program_wieloletni/PW_2015_2020_IO/spr_2016/1.4_2016_Prezentacja_DKruczynska.pdf
http://docplayer.pl/53700060-Ekstraktywnosc-skladnikow-bioaktywnych-w-procesie-otrzymywania-nalewki-z-pigwy.html
http://www.dbc.wroc.pl/Content/7445/Ocena_mozliw_zastos_owoc_pigwy_Wojdylo_Aneta_DBC.pdf
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pigwa_pospolita
COMMENTS