Spożywanie garści orzechów włoskich dziennie zapewnia prawidłową pracę serca oraz mózgu. Wpływa również pozytywnie na koncentrację i pamięć. Łagodzi stany depresyjne. Przyspiesza przemianę materii, usprawnia proces usuwania toksyn z organizmu. Wpływa kojąco na błonę śluzową żołądka. Zmniejsza ciśnienie tętnicze i stany zapalne. Szerokie spektrum obecnych składników klasyfikuje orzechy włoskie jako pokarm o szczególnie korzystnym profilu odżywczym.
Orzechy włoskie są znane i obecne w diecie człowieka od wieków. Nasiona orzecha włoskiego to nieocenione naturalne źródło prozdrowotnych składników odżywczych, mających znaczący wpływ na prawidłowe funkcjonowanie i rozwój organizmu. Orzechy wykazują działanie ochronne na organizm człowieka, ograniczają rozwój wielu chorób szczególnie chorób układu krążenia, cukrzycy, osteoporozy, choroby Alzheimera i nowotworów. Posiadają właściwości przeciwzapalnie, odtruwające i bakteriobójcze. Orzechy włoskie to bardzo wartościowy pokarm zawierający dużą ilość cennych składników odżywczych w tym dużą porcję szlachetnych z punktu widzenia zdrowia tłuszczów.
Spożywanie garści orzechów włoskich dziennie zapewnia prawidłową pracę serca oraz mózgu. Wpływa również pozytywnie na koncentrację i pamięć. Łagodzi stany depresyjne. Przyspiesza przemianę materii, usprawnia proces usuwania toksyn z organizmu. Wpływa kojąco na błonę śluzową żołądka. Zmniejsza ciśnienie tętnicze i stany zapalne. Wszystkie te cenne właściwości wynikają z obecności w ich składzie związków biologicznie aktywnych takich jak karotenoidy, polifenole, aminokwasy, minerały, witaminy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Orzechy włoskie powinny stanowić stałą część Twojej codziennej diety.
W wysuszonych owocach orzecha stwierdzono około 70% łatwo przyswajalnych kwasów tłuszczowych, w których dominują kwasy nasycone i nienasycone, między innymi linolowy, stearynowy i oleinowy. Orzechy dzięki dużej zawartości kwasów wpływają na poprawę odporności immunologicznej i posiadają działanie przeciwnowotworowe. W orzechach włoskich występuje najkorzystniejszy dla zdrowia stosunek nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 6 do Omega 3.
Na uwagę zasługuje także wysoka zawartość białka roślinnego, dostarczającego niezbędnych aminokwasów, które mają kluczowe znaczenie dla syntezy białek mięśniowych, w wspomaganiu regeneracji mięśni i zmniejszeniu zmęczenia mięśni. Aminokwasy również odgrywają bardzo ważną rolę w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, wspomaganiu zdrowego starzenia się i wielu innych procesach zachodzących w organizmie ludzkim. W jego składzie zidentyfikowano takie aminokwasy, jak alanina, leucyna, izoleucyna, fenyloalanina lizyna, metionina, cysteina, tyrozyna, tryptofan, walina, arganiana, prolina, glicyna, kwas asparaginowy, kwas glutaminowy, seryna.
Orzechy to także pokaźne źródło soli mineralnych, zwłaszcza fosforu, wapnia, magnezu, miedźi, potasu, cynku i selenu. Ponadto witamin z grupy B (B1, B6, niacyna, kwas foliowy), witaminy C i witaminy E oraz tokoferolu, związków fenolowych, karotenoidów oraz fitosterole, resweratrol, fenolokwasy, związki terpenowe, taniny i wiele innych. Szerokie spektrum obecnych składników klasyfikuje orzechy włoskie jako pokarm o szczególnie korzystnym profilu odżywczym.
Warto pamiętać, że najcenniejsze właściwości wykazują orzechy nie poddawane obróbce termicznej. Prażenie, czy inne formy obróbki utleniają dobroczynne tłuszcze zastępując je związkami toksycznymi co w większym stopniu może przyczynić się do rozwoju miażdżycy.
Zachęcam, aby Twoja dieta zawierała garść orzechów włoskich dziennie, ponieważ są one bogateym źródłem energii, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, białka, witamin, składników mineralnych i fitoskładników. Warto też przy okazji pamiętać, że to nie tłuszcz powoduje wzrost masy ciała tylko nadmiar węglowodanów
Krótka historia i ciekawostki
Orzech włoski (Juglans regia L.) – gatunek drzewa liściastego z rodziny orzechowatych. W stanie dzikim występuje na Bałkanach, w południowo-wschodniej Europie, w Azji i w Himalajach. W Polsce jest pospolicie uprawiany. Orzech włoski jest kultywowany również w Chinach, Japonii oraz Indonezji oraz Afryce Północnej i Australii. Do Nowego Świata dotarł dzięki przybyszom europejskim, a szczególnie przysłużyli się do tego franciszkanie, którzy w 1769 r. obdarowali nim Kalifornię, gdzie po dzień dzisiejszy istnieją największe jego sady.
przygotowała dla Ciebie
Eluszka :)
przygotowała dla Ciebie
Eluszka :)
źródła:
[PDF]ORZECH GRECKI, „WOŁOSKI” I W EFEKCIE WŁOSKI
yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.../Roman_Karczmarczuk.pdf
http://www.phie.pl/pdf/phe-2016/phe-2016-4-328.pdf
https://pl.wikipedia.org/wiki/Orzech_w%C5%82oski
http://www.wszechnica-zywieniowa.sggw.pl/web/orzechy.pdf
http://www.ptfarm.pl/pub/File/Bromatologia/2014/BR%202-2014%20s_%20121-129.pdf
https://www.researchgate.net/profile/Zbigniew_Walczak/publication/236158104_Walnut_Juglans_regia_L_-_a_natural_source_of_healthy_food_ingredients/links/00b49516821c533892000000/Walnut-Juglans-regia-L-a-natural-source-of-healthy-food-ingredients.pdf
COMMENTS