Naukowcy już od dawna wiedzą, że diety nie działają. Dzięki tej książce dowiesz się o tym również Ty, a wiedza ta zostanie potwierdzona wieloma przykładami popartymi badaniami naukowymi. Książka prof. Mann to nie tylko analiza obserwacji poczynionych na przestrzeni kilkudziesięciu lat, ale to przede wszystkim kopalnia wiedzy na temat funkcjonowania naszego ciała i umysłu.
Recenzja książki „BZDiETY Czego nie powie Ci dietetyk” to pozycja obowiązkowa dla tych z Was, którzy bezskutecznie wiele razy próbowali się odchudzać lub tych, którzy nie potrafią nawet zabrać się to tego tematu. Autorka książki Traci Mann jest profesorem psychologii na Uniwersytecie w Minnesocie, gdzie prowadzi badania nad zwyczajami żywieniowymi i wizerunkiem ciała oraz procesem samokontroli podczas zmiany nawyków zdrowotnych.
Naukowcy już od dawna wiedzą, że diety nie działają. Dzięki tej książce dowiesz się o tym również Ty. Wiedza ta zostanie potwierdzona wieloma przykładami popartymi badaniami naukowymi. Dowiesz się również o tym, że każdy z nas ma genetycznie zakodowany profil wagowy, a jedyne co powinniśmy kontrolować i do czego dążyć do dolna granica wyznaczonego dla nas przedziału. Okazuje się, że w wielu przypadkach bycie zbyt szczupłym może prowadzić do większych problemów ze zdrowiem niż niewielka nadwaga.
Gdyby spisać wszystkie przepisy na idealną sylwetkę, jakie powstały w ciągu ostatnich lat, okazało by się że jest ich tysiące. Co kilka miesięcy świat obiega wieść o nowych dietach cud, od których reklam roi się w radiu i telewizji. Niewiele osób zadaje sobie jednak pytanie, czy diety rzeczywiście działają, czy efekt jest trwały. Z naukowego punktu widzenia okazuje się, że diety to bzdura a ich efekt jest krótkotrwały, natomiast lista negatywnych skutków zbyt długa (*).
Nie warto więc stosować diet cud, nie warto wierzyć w wygórowane obietnice. Warto racjonalnie i strategicznie zaplanować powrót do własnej idealnej wagi. Pani profesor przedstawia dwanaście prostych strategii, które prowadzą do zmiany codziennych przyzwyczajeń, dzięki którym można na stałe zmienić styl życia na zdrowszy. Bez wielkich wyrzeczeń, bez poczucia winy, bez nerwowego liczenia kalorii.
Książka tej znanej w świecie badaczki to nie tylko analiza obserwacji poczynionych na przestrzeni kilkudziesięciu lat, ale to przede wszystkim kopalnia wiedzy na temat funkcjonowania naszego ciała i umysłu. Autorka podaje mnóstwo ciekawych przykładów z życia codziennego, przytacza anegdoty i dowcipnie komentuje rzeczywistość.
Polecam tą książkę, ponieważ mam bardzo zbieżną z prof. Mann opinię na temat diet i liczenia kalorii. Z moich obserwacji także wynika, że tylko zmiana nawyków żywieniowych prowadzi do trwałego zmniejszenia wagi, zdrowia i dobrego samopoczucia. Cieszę się, że odnalazłam naukowe potwierdzenie tej tezy 😊
Na koniec kilka ważnych myśli, które znalazłam w książce"
"Na metabolizm osób odchudzających się ma wpływ efekt wygłodzenia. Gdy organizm nie dostaje wystarczającej ilości pożywienia, spowalnia procesy metaboliczne, aby oszczędzić energię. Niestety nie zapewnia to bardziej długotrwałego uczucia sytości i nie pomaga w utracie wagi - wręcz przeciwnie. Organizm zaczyna wykorzystywać każdą kalorię w sposób maksymalne efektywny, dzięki czemu do normalnego funkcjonowania potrzebuje jeszcze mniej kalorii, niż by to wynikało z budowy ciała. W efekcie niewykorzystanych zostaje więcej kalorii z przyswajanego pożywienia, które odkłada w formie tłuszczu".
"Na diecie czujemy się źle [...] dieta powoduje reakcję stresową organizmu - do krwi wydzielany jest kortyzol. Poza utrudnieniem utrzymania niższej wagi kortyzol uruchamia w całym ciele łańcuch zmian chemicznych [...] funkcje organizmu, które są na pewien czas wyłączane to odporność, reprodukcja, wzrost i magazynowanie energii".
"Na to, co czujemy, ma wpływ nie konkretne wydarzenie, lecz raczej sposób, w jaki je interpretujemy"
"Myśli o jedzeniu wpływają nie tylko na nastrój - mają one również na nas wpływ na poziomie chemicznym"
Książkę „Bzdiety – czego nie powie Ci dietetyk” otrzymałam do recenzji od wydawnictwa Buchmann. Książka na polskim rynku miała premierę we wrześniu 2017 r.
(*) Los Angeles Times
COMMENTS