Rumianek pospolity jest jednym z najdłużej stosowanych w lecznictwie roślin. Olej rumiankowy stosowano już w starożytności do nacierań przy nerwobólach i łamaniu w kościach. Starożytni Egipcjanie, ze względu na chłodzące i obniżające gorączkę właściwości rumianku, uważali go za kwiat boga słońca. Tradycyjne rumianek był stosowany jako lek przeciwzapalny i przeciwskurczowy na stany zapalne skóry, owrzodzenia oraz w nieżytach żołądka i jelit.
Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla L.) jest jednym z najdłużej stosowanych w lecznictwie roślin, wspominany już przez Pliniusza w I w. p.n.e., polecał go także Hipokrates i Dioskurides. Olej rumiankowy stosowano w starożytności do nacierań przy nerwobólach i łamaniu w kościach. Starożytni Egipcjanie, ze względu na chłodzące i obniżające gorączkę właściwości rumianku, uważali go za kwiat boga słońca. Tradycyjne rumianek był stosowany jako lek przeciwzapalny (zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie) i przeciwskurczowy na stany zapalne skóry, owrzodzenia oraz w nieżytach żołądka i jelit.
Obraz posta: Pixabay CC0 Public Domain
Rumianek pospolity przede wszystkim posiada silne działanie przeciwzapalne, które wynika z efektu synergistycznego zawartych w nim związków należących do grupy flawonoidów, seskwiterpenów i azulenów obecnych w olejku eterycznym, który pozyskuje się z kwiatów rumianku.
Głównym składnikiem czynnym rumianku wykorzystywanym w lecznictwie jest olejek eteryczny. Za najsilniej działające składniki olejku uznano bisabolol i chamazulen. Bisabolol to aktywny związek o bardzo silnych właściwościach przeciwzapalnych i łagodzących, to składnik wielu kosmetyków, nadaje im właściwości przeciwzapalne, przeciwświądowe oraz odkażające. Natomiast chamazulen zawarty w olejku wykazuje silne działanie antyalergiczne i przeciwhistaminowe, a efekt przeciwzapalny jest potęgowany również przez działanie antyoksydacyjne tego związku. Olejek rumiankowy podany doustnie działa uspokajająco i przeciwlękowo (3-4 krople 1-3 razy dziennie).
Inne związki obecne w rumianku, to kumaryny, cholina, kwasy fenolowe (np. kwas salicylowy), polisacharydy i sole mineralne. Synergiczne połączenie aktywnych związków zawartych w olejku rumiankowym powoduje, że jest to środek o silnym działaniu przeciwzapalnym, uspokajającym, antyalergicznym, antyoksydacyjnym, immunostymulującym, przyspieszającym gojenie ran i regeneracje naskórka oraz skóry właściwej. Olejek z koszyczków rumianku wykazuje także silne właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze względem Staphylococcus aureus i Candida albicans.
Napar z rumianku (Infusum Chamomillae) leczy zaburzenia trawienne, stany zapalne przewodu pokarmowego (wrzody żołądka, kolki, wzdęcia, bóle brzucha, niestrawność, zaparcia), zaburzenia na tle nerwowym (nerwice, bezsenność, stany lękowe), łagodzi objawy nerwicy żołądka i jelit, bóle różnego pochodzenia (migrena, bóle mięśni, reumatyczne, żołądka, gardła, uszu, zębów), chorób dróg moczowych (zapalenia pęcherza). Zapobiega chorobie lokomocyjnej. Podany dzieciom ułatwia zasypianie. Herbatkę rumiankową można podać dziecku w każdym przypadku, szczególnie przy kurczach i bólach brzucha.
Rumianek ułatwia wypróżnienie nie działając przy tym przeczyszczająco i dzięki temu jest pośrednio przydatny w przypadku leczenia otyłości, czy do wewnętrznego leczenia hemoroidów.
Napar sporządzony z 1 łyżki kwiatów rumianku na 1 szklankę wrzącej wody przyjmować doustnie w ciągu dnia w trzech porcjach. Przy nieżycie przewodu pokarmowego zalecany jest napar (a nie nalewka), w małych dawkach, ale często, np. 50-100 ml co 2 godziny.
Wyciągi z rumianku zastosowane na skórę przeciwdziałają stanom zapalnym skóry, działają antyseptycznie, przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Doskonale łagodzą objawy wyprysków, trądziku i łuszczycy. Rumianek używany jest także jako składnik maści do leczenia chorób skóry (trudno gojące się rany, owrzodzenia, oparzenia, odleżyny) oraz płukanek – w stanach zapalnych błony śluzowej (m.in. gardła, jamy ustnej i krtani). Koszyczki rumianek często stosuje się w postaci kompresów na oczy, m.in. w przypadku jęczmienia, gradówki, stanów zapalnych spojówek i brzegów powiek. Dbając o urodę również należy pamiętać o rumianku, przemywanie twarzy raz w tygodniu odwarem z rumianku odświeża i rozjaśnia skórę. Wdychanie naparu z rumianku przynosi szybką poprawę przy katarze i zapaleniu zatok przynosowych.
Obraz: Pixabay CC0 Public Domain
Krótka historia i ciekawostki
Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla L.) to gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Inne nazwy tej rośliny to "rumianek lekarski", "rumianek apteczny", "kamilki". W stanie dzikim występuje w Europie oraz na terenie Uralu, Kaukazu, Azji Mniejszej, Iranu, Afganistanu i Indii. Bardzo ciekawa jest etymologia nazw łacińskiej rumianku. Łacińska nazwa matricaria pochodzi od wyrazu mater oznaczającego „matkę” i została nadana opisywanej roślinie prawdopodobnie ze względu na kojące, „matczyne” właściwości. Aromatyczny, przyjemny zapach oraz puste w środku dno koszyczka odróżniają rumianek pospolity od podobnej do niego maruny bezwonnej.
Dr Różański przestrzega, że bardzo trudno jest kupić prawdziwy pełnowartościowy olejek rumiankowy zawierający naturalne azulany i cenny związek bisabolol. W sprzedaży często są dostępne tanie olejki rumiankowe pozbawione azulenów (bezbarwne lub żółtawe, czasem zielonkawe). W użyciu jest także bisabolol syntetyczny, znacznie tańszy od tego naturalnego. Warto pamiętać, ze prawdziwy olejek rumiankowy jest zielonkawo-niebieski lub niebieski. Prawdziwy (błękitny) olejek eteryczny rumiankowy jest dostępny głównie za granicą w Bułgarii, Szwajcarii, Włoszech czy Belgii, ja znalazłam taki olejek rumiankowy również na iHerb - zobacz jak założyć konto na iHerbie).
Rumianek pospolity jest tak bardzo pospolity, że obecnie zupełnie niedoceniony, a jednak wyróżnia go szereg cennych właściwości leczniczych. Warto zatem zaopatrzyć się w odpowiednie koszyczki rumianku lub cenny olejek eteryczny i stosować profilaktycznie. Pamiętaj, że na efekt terapeutyczny zarówno w przypadku naturalnych środków czy ziół trzeba zawsze trochę poczekać, ale na pewno warto to zrobić :)
Przygotowała dla Ciebie
Eluszka
Źródła:
http://rozanski.li/1047/kwiat-rumianku-flos-matricariae-chamomillae/
http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2014/11/pf_2014_090-093.pdf
http://www.thonsilan.pl/uploads/entries/ed065e15b54aecfed66b04a7963ec22c.pdf
http://herbapolonica.pl/magazines-files/336747-Conference%20Proceedings.pdf#page=78
http://dmp.mazurek.info/artykuly/DMP_2007444507.pdf
http://www.sm.fki.pl/Apteka-Pana-Boga.pdf
http://zbiosr.uni.wroc.pl/sites/default/files/files/021.pdf
COMMENTS