Rumianek pospolity – tak bardzo pospolity, że niedoceniony! | WikiRose blog

Rumianek pospolity – tak bardzo pospolity, że niedoceniony!

Rumianek pospolity jest jednym z najdłużej stosowanych w lecznictwie roślin. Olej rumiankowy stosowano już w starożytności do nacierań przy nerwobólach i łamaniu w kościach. Starożytni Egipcjanie, ze względu na chłodzące i obniżające gorączkę właściwości rumianku, uważali go za kwiat boga słońca. Tradycyjne rumianek był stosowany jako lek przeciwzapalny i przeciwskurczowy na stany zapalne skóry, owrzodzenia oraz w nieżytach żołądka i jelit.

Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla L.) jest jednym z najdłużej stosowanych w lecznictwie roślin, wspominany już przez Pliniusza w I w. p.n.e., polecał go także Hipokrates i Dioskurides. Olej rumiankowy stosowano w starożytności do nacierań przy nerwobólach i łamaniu w kościach. Starożytni Egipcjanie, ze względu na chłodzące i obniżające gorączkę właściwości rumianku, uważali go za kwiat boga słońca. Tradycyjne rumianek był stosowany jako lek przeciwzapalny (zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie) i przeciwskurczowy na stany zapalne skóry, owrzodzenia oraz w nieżytach żołądka i jelit.
rumianej pospolity
Obraz posta: Pixabay CC0 Public Domain
Rumianek pospolity przede wszystkim posiada silne działanie przeciwzapalne, które wynika z efektu synergistycznego zawartych w nim związków należących do grupy flawonoidów, seskwiterpenów i azulenów obecnych w olejku eterycznym, który pozyskuje się z kwiatów rumianku. 

Głównym składnikiem czynnym rumianku wykorzystywanym w lecznictwie jest olejek eteryczny. Za najsilniej działające składniki olejku uznano bisabolol i chamazulen. Bisabolol to aktywny związek o bardzo silnych właściwościach przeciwzapalnych i łagodzących, to składnik wielu kosmetyków, nadaje im właściwości przeciwzapalne, przeciwświądowe oraz odkażające. Natomiast chamazulen zawarty w olejku wykazuje silne działanie antyalergiczne i przeciwhistaminowe, a efekt przeciwzapalny jest potęgowany również przez działanie antyoksydacyjne tego związku. Olejek rumiankowy podany doustnie działa uspokajająco i przeciwlękowo (3-4 krople 1-3 razy dziennie).

Inne związki obecne w rumianku, to kumaryny, cholina, kwasy fenolowe (np. kwas salicylowy), polisacharydy i sole mineralne. Synergiczne połączenie aktywnych związków zawartych w olejku rumiankowym powoduje, że jest to środek o silnym działaniu przeciwzapalnym, uspokajającym, antyalergicznym, antyoksydacyjnym, immunostymulującym, przyspieszającym gojenie ran i regeneracje naskórka oraz skóry właściwej. Olejek z koszyczków rumianku wykazuje także silne właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze względem Staphylococcus aureus i Candida albicans.

Napar z rumianku (Infusum Chamomillae) leczy zaburzenia trawienne, stany zapalne przewodu pokarmowego (wrzody żołądka, kolki, wzdęcia, bóle brzucha, niestrawność, zaparcia), zaburzenia na tle nerwowym (nerwice, bezsenność, stany lękowe), łagodzi objawy nerwicy żołądka i jelit, bóle różnego pochodzenia (migrena, bóle mięśni, reumatyczne, żołądka, gardła, uszu, zębów), chorób dróg moczowych (zapalenia pęcherza). Zapobiega chorobie lokomocyjnej. Podany dzieciom ułatwia zasypianie. Herbatkę rumiankową można podać dziecku w każdym przypadku, szczególnie przy kurczach i bólach brzucha.

Rumianek ułatwia wypróżnienie nie działając przy tym przeczyszczająco i dzięki temu jest pośrednio przydatny w przypadku leczenia otyłości, czy do wewnętrznego leczenia hemoroidów.

Napar sporządzony z 1 łyżki kwiatów rumianku na 1 szklankę wrzącej wody przyjmować doustnie w ciągu dnia w trzech porcjach. Przy nieżycie przewodu pokarmowego zalecany jest napar (a nie nalewka), w małych dawkach, ale często, np. 50-100 ml co 2 godziny.

Wyciągi z rumianku zastosowane na skórę przeciwdziałają stanom zapalnym skóry, działają antyseptycznie, przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Doskonale łagodzą objawy wyprysków, trądziku i łuszczycy. Rumianek używany jest także jako składnik maści do leczenia chorób skóry (trudno gojące się rany, owrzodzenia, oparzenia, odleżyny) oraz płukanek – w stanach zapalnych błony śluzowej (m.in. gardła, jamy ustnej i krtani). Koszyczki rumianek często stosuje się w postaci kompresów na oczy, m.in. w przypadku jęczmienia, gradówki, stanów zapalnych spojówek i brzegów powiek. Dbając o urodę również należy pamiętać o rumianku, przemywanie twarzy raz w tygodniu odwarem z rumianku odświeża i rozjaśnia skórę. Wdychanie naparu z rumianku przynosi szybką poprawę przy katarze i zapaleniu zatok przynosowych.

rumianej pospolity zioła
Obraz: Pixabay CC0 Public Domain

Krótka historia i ciekawostki

Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla L.) to gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Inne nazwy tej rośliny to "rumianek lekarski", "rumianek apteczny", "kamilki". W stanie dzikim występuje w Europie oraz na terenie Uralu, Kaukazu, Azji Mniejszej, Iranu, Afganistanu i Indii. Bardzo ciekawa jest etymologia nazw łacińskiej  rumianku. Łacińska nazwa matricaria pochodzi od wyrazu mater oznaczającego „matkę” i została nadana opisywanej roślinie prawdopodobnie ze względu na kojące, „matczyne” właściwości. Aromatyczny, przyjemny zapach oraz puste w środku dno koszyczka odróżniają rumianek pospolity od podobnej do niego maruny bezwonnej.
Dr Różański przestrzega, że bardzo trudno jest kupić prawdziwy pełnowartościowy olejek rumiankowy zawierający naturalne azulany i cenny związek bisabolol. W sprzedaży często są dostępne tanie olejki rumiankowe pozbawione azulenów (bezbarwne lub żółtawe, czasem zielonkawe). W użyciu jest także bisabolol syntetyczny, znacznie tańszy od tego naturalnego. Warto pamiętać, ze prawdziwy olejek rumiankowy jest zielonkawo-niebieski lub niebieski. Prawdziwy (błękitny) olejek eteryczny rumiankowy jest dostępny głównie za granicą w Bułgarii, Szwajcarii, Włoszech czy Belgii, ja znalazłam taki olejek rumiankowy również na iHerb - zobacz jak założyć konto na iHerbie).

Rumianek pospolity jest tak bardzo pospolity, że obecnie zupełnie niedoceniony, a jednak wyróżnia go szereg cennych właściwości leczniczych. Warto zatem zaopatrzyć się w odpowiednie koszyczki rumianku lub cenny olejek eteryczny i stosować profilaktycznie. Pamiętaj, że na efekt terapeutyczny zarówno w przypadku naturalnych środków czy ziół trzeba zawsze trochę poczekać, ale na pewno warto to zrobić :)

Przygotowała dla Ciebie
Eluszka

Źródła:
http://rozanski.li/1047/kwiat-rumianku-flos-matricariae-chamomillae/ 
http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2014/11/pf_2014_090-093.pdf 
http://www.thonsilan.pl/uploads/entries/ed065e15b54aecfed66b04a7963ec22c.pdf 
http://herbapolonica.pl/magazines-files/336747-Conference%20Proceedings.pdf#page=78 
http://dmp.mazurek.info/artykuly/DMP_2007444507.pdf 
http://www.sm.fki.pl/Apteka-Pana-Boga.pdf 
http://zbiosr.uni.wroc.pl/sites/default/files/files/021.pdf 

COMMENTS

Podziękowanie


Jeżeli już zapisałeś się na newsletter bloga, to chciałabym Ci za to serdecznie podziękować i jak zwykle mam dla Ciebie coś dodatkowego w formacie PDF. Proszę odwiedź stronę dla subskrybentów, której adres otrzymałeś/aś po zapisaniu się na newsletter. Jeśli jeszcze się nie zapisałeś/aś, zapraszam :)
Pozdrawiam serdecznie Eluszka

Nazwa

5-HTP,1,akcja edukacyjna,1,alergie,1,aminokwasy,1,angiogeneza,1,antybiotyki,4,antyoksydanty,6,aronia,2,Atlas odżywczy,1,awokado,2,B complex,1,Barbara Janysek,1,bezsenność,1,białko,1,bioflawonoidy,1,biznes,1,blizny,1,blog,1,błonnik,1,borówki,1,brokuły,1,bułki,2,burak czerwony,1,Butejko,1,C 1000 Plus,2,chleb,3,chleb na zakwasie,2,chleb orkiszowy,3,chleb tradycyjny,2,cholesterol,4,chrzan,1,ciabatta,1,ciśnienie,2,CoQ10,1,cukinia,1,cukrzyca,1,cupsell,1,cyjanokobalamina,1,cytrusy,1,cytryna,1,czarny bez,2,czosnek,4,depresja,7,dieta,2,dieta ketogeniczna,1,DIY,1,dr Ewa Dąbrowska,1,dr Ozimek,4,dynia,1,działanie,1,dzieci,2,dzika róża,3,Dżem truskawkowy,2,Ewunia Małgorzata,1,fast food,1,film,3,filtry,1,garlic caps,1,glutation,1,gluten,2,Gosia B-D,2,goździk,1,grzybice,1,grzyby,1,HCL,1,herbata,1,himalaya,1,homocystaina,3,IBS,1,iHerb.com,5,imbir,1,infografika,1,inozytol,1,Iza Dobrowolska,2,jagody,1,jajko,4,jajko gotowane,1,Jamie Oliver,1,jarmuż,1,jedzenie,5,jelita,8,Jerzy Zięba,1,jod,1,joga,1,kapusta,1,karotenoidy,1,kasza,1,kasza gryczana,1,kasza jaglana,2,kefir,1,kiszonki,3,kleszcz,1,kobalamina,1,kod rabatowy,1,koenzym Q10,2,kokos,1,koktail truskawkowy,1,kolagen,1,konkurs,3,kosmetyki naturalne,1,Koszyk iHerb,1,kremy,1,krew,1,Krystyna Dajka,1,krzem,1,książka,9,kuchnia,1,kuracje,2,kurki,1,kurkuma,2,kurkumina,1,kwas foliowy,2,kwas L-askrobinowy,3,kwas masłowy,1,kwas solny,1,kwasy omega,2,l-lizyna,1,Laurum,1,lecytyna,1,lifehack,1,likopen,1,liposomalna witamina C,2,lit,1,luteina,1,magnez,3,maliny,1,Malwina Taborowska,1,marchew,1,Marcin,1,marmolada,1,Mateusz Żłobiński,1,mąka orkiszowa,5,medycyna komórkowa,1,medycyna mitochondrialna,2,miażdżyca,5,mięta,1,mikotoksyny,1,minerały,2,miód,3,miód manuka,1,modlitwa,1,mydło,1,myślę pozytywnie,4,nadciśnienie,1,naleśniki,1,nastawienie,2,nauka,1,nawyk,1,nerwica,2,niestrawność,1,now foods,1,nowotwory,2,nubian,1,ocet,1,ocet jabłkowy,2,oczyszczenie,2,odchudzanie,2,oddychanie,1,odkwaszanie,1,odporność,9,odrobaczanie,1,odtruwanie,1,odżywianie,4,ogórki,1,oleje,1,Omega 3,3,Omega 6,2,opinie,10,opracowania,1,orkisz,8,orzechy,1,osteoporoza,1,ostropest plamisty,2,otyłość,1,owoce,6,PABA,1,papryka,1,paraprotex,1,pasożyty,5,pasta do zębów,1,paznokcie,1,piec chlebowy,1,piernik,1,Pierogi z borówkami,1,pietruszka,1,pigwa,1,pleśń,1,podsumowanie,2,podświadomość,1,pokrzywa,1,polecam,4,polifenole,2,pomidory,2,porady,5,porzeczka,1,porzeczki,2,post,1,post Daniela,1,powietrze,1,Probiotyk,7,profilaktyka,5,prosto z ogrodu,24,przemiana,1,Przemysław Lipiecki,2,przepisy,28,przetwory,8,przeziębienie,1,przyprawy,2,psyche,4,psychodietetyka,2,PZWL,1,Radosław Podruczny,2,Rafał,1,rajskie jabłka,1,rak,2,recenzja książki,9,refluks,2,regulacja PH,1,resweratrol,1,rogaliki,1,rokitnik,1,różeniec górski,1,rukola,2,rumianek,1,salatki,1,sałata,1,sałatka,1,sałatki,2,samopoczucie,1,selen,1,serce,4,serotonina,1,składniki pożywienia,1,skóra,3,skrzyp polny,1,slider,5,sok z cytryny,1,solgar,1,sód,1,sól,2,sól himalajska,1,sól kamienna,2,sól kłodawska,1,sól morska,1,spalanie od góry,1,spirulina,2,stress management,1,Superfoods,16,suplementacja,19,syrop,1,szafran,1,szczawa,1,śliwki,1,śniadanie,1,świdośliwa,1,Święta,1,TED,2,terapie,2,tlen,1,tłuszcze,2,trawienie,1,trądzik,1,truskawki,4,Uffe Ravnskov,1,układ nerwowy,2,układ trawienny,4,uroda,1,uwaga,2,Vivante,1,wakacje,1,Walter Hartenbach,1,wapń,1,warzywa,5,wątroba,2,węglowodany,1,wiedza,6,wino,2,winosok,1,witamina B,5,witamina B12,1,Witamina C,8,witamina D,5,witamina K2-MK7,4,witaminy,13,witaminy zakupy,1,włosy,1,woda,5,Wojciech Kubica,1,Wojciech Ozimek,3,wpis gościnny,21,wyniki badań,1,wywiad,1,zakupy,2,zakwaszene żołądka,3,zatrucia pokarmowe,2,zdrowie,79,zespół jelita drażliwego,2,zgaga,2,zielona herbata,1,zioła,6,zmęczenie,1,zmiana,1,znaczenie suplementów,3,życzenia,1,żywność,4,
ltr
item
WikiRose blog: Rumianek pospolity – tak bardzo pospolity, że niedoceniony!
Rumianek pospolity – tak bardzo pospolity, że niedoceniony!
Rumianek pospolity jest jednym z najdłużej stosowanych w lecznictwie roślin. Olej rumiankowy stosowano już w starożytności do nacierań przy nerwobólach i łamaniu w kościach. Starożytni Egipcjanie, ze względu na chłodzące i obniżające gorączkę właściwości rumianku, uważali go za kwiat boga słońca. Tradycyjne rumianek był stosowany jako lek przeciwzapalny i przeciwskurczowy na stany zapalne skóry, owrzodzenia oraz w nieżytach żołądka i jelit.
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgxrs-qI0ZX1IunM9FatxFDme58OlpJBRk3MZU3SN9FbiDVDRkjIgNVaAMZyshvlWnJmXd-jCAC-nDz0Hny4gNjXZJRjtxi0FbLEnDwB3BMeBZt943oZq7W3aEMuosEyhDM2P8JBKVWY18A/s320/rumianek-pospolity-compressor.png
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgxrs-qI0ZX1IunM9FatxFDme58OlpJBRk3MZU3SN9FbiDVDRkjIgNVaAMZyshvlWnJmXd-jCAC-nDz0Hny4gNjXZJRjtxi0FbLEnDwB3BMeBZt943oZq7W3aEMuosEyhDM2P8JBKVWY18A/s72-c/rumianek-pospolity-compressor.png
WikiRose blog
https://www.wikirose.pl/2017/03/rumianek-pospolity-tak-bardzo-pospolity-ze-niedoceniony.html
https://www.wikirose.pl/
https://www.wikirose.pl/
https://www.wikirose.pl/2017/03/rumianek-pospolity-tak-bardzo-pospolity-ze-niedoceniony.html
true
4766484215648685039
UTF-8
Loaded All Posts Nie znaleziono posta ZOBACZ WSZYSTKO Czytaj więcej Odpowiedz Cancel reply Skasuj By Home STRONY POSTY Zobacz Wszystko REKOMENDOWANE LABEL ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono postów pasujących do zapytania Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nie Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień St Lut Marz Kw Maj Maj Czer Lip Sier Wrz Paź Gr Teraz 1 temu $$1$$ minutes ago 1 godzinę temu $$1$$ hours ago Wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago więcej niż 5 tygodni temu Followers Follow TREŚĆ PREMIUM Udostępnij aby odbezpieczyć Skopiuj cały kod Zaznacz cały kod All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy