Dr Ozimek: Główną przyczyną problemów z oddychaniem jest przerost migdałków. Proces przerostu migdałków zaczyna się najczęściej, gdy dziecko idzie do przedszkola, zaraża się pasożytami i pierwotniakami jelitowymi, łapie infekcję za infekcją i jest karmione głównie pszenicą, mlekiem i cukrem.
Czy wiecie, że już ponad 6% pierwszoklasistów cierpi na zaburzenia oddychania w czasie snu, związane między innymi z przerostem migdałków? Czy wiecie, że odsetek dzieci z przerostem migdałków w tym tzw. trzeciego migdałka (migdałka gardłowego) stale wzrasta?
Takie były wyniki badań przeprowadzonych przez Fundację Zdrowy Sen w ramach programu pilotażowego „Moje dziecko nie chrapie” oraz kolejnych badań, których celem była ocena zaburzeń drożności górnych dróg oddechowych i zaburzeń oddechowych w czasie snu u dzieci.
Obraz posta: Fotolia
Dziecko, które ma problemy z oddychaniem, chrapie, sapie, chrząka, ma niespokojny sen, często się budzi w nocy.
W odróżnieniu od osób dorosłych, u których w czasie snu występują tzw. bezdechy, co powoduje, że w dzień są zmęczeni i niewyspani, dzieci z problemami oddechowymi charakteryzują się w dzień bardzo dużą aktywnością, są nadpobudliwe. U części tych dzieci tzw. eksperci diagnozują nawet ADHD...
Główną przyczyną problemów z oddychaniem jest przerost migdałków. Proces przerostu migdałków zaczyna się najczęściej, gdy dziecko idzie do przedszkola, zaraża się pasożytami i pierwotniakami jelitowymi, łapie infekcję za infekcją i jest karmione głównie pszenicą, mlekiem i cukrem.
Im częściej chorują, im większy stopień 'zarobaczenia" i "zagrzybienia", im gorsza dieta - tym większe migdałki.
Mechanizm ten opisujemy w naszej książce - "NIE DAM SIĘ PASOŻYTOM. JAK ODZYSKAĆ ZDROWIE.", którą można zakupić w sklepie internetowym będącym własnością Gras Clinical Services & Research. Przypominamy, że cały dochód ze sprzedaży (po potrąceniu kosztów) jest przeznaczony na badania naukowe i publikacje.
W konsekwencji przerostu migdałków dziecko zaczyna częściej oddychać przez usta, a nie nosem. Po jakimś czasie przestawia się wręcz na takie oddychanie :( .
Przerostowi migdałków klasycznie towarzyszą m.in. częste infekcje gardła, nosa, krtani, zapalenie zatok, uszu i często problemy ze słuchem i rozwojem komunikacji w mowie oraz... gapowaty wyraz twarzy.
Nie musimy Was przekonywać, że zdrowy sen jest podstawą właściwego rozwoju fizycznego i intelektualnego dziecka.
Jak się można domyślać, osoby, które w dzieciństwie miały przerośnięte migdałki - mogą mieć w życiu dorosłym zaburzenia słuchu, przewlekłe/ nawracające zapalenie zatok, chrapać i mieć bezdechy w trakcie snu- co w konsekwencji może doprowadzić do chorób serca i naczyń.
Przerost migdałków może prowadzić także do wad w budowie twarzoczaszki oraz wad zgryzu, dlatego rozpoznanie facies adenoidea czyli tzw. twarzy adenoidalnej, nawet u dorosłego, nie jest problemem dla wnikliwego klinicysty.
Ponieważ staramy się chronić naszych pacjentów przed leczeniem objawowym, w tym inwazyjnym np. przycinaniem migdałków, bez określania przyczyny ich przerastania, to przed podjęciem decyzji o ewentualnym przycięciu migdałka/migdałków i/lub drenażu uszu, zawsze zalecamy diagnostykę i ewentualne leczenie w kierunku zakażenia pasożytami, pierwotniakami i grzybami.
Odrobaczanie, odgrzybianie, wyrównanie składu flory jelitowej i wdrożenie preparatów (głównie ziołowych) obkurczających 3-ci migdałek oraz odpowiedniej diety, pozwala dość często uniknąć zabiegu przycinania migdałków a także (częściej) uniknąć ich ponownego przerostu i ponownego zabiegu.
U wielu pacjentów, którzy do nas trafiają, na takie postępowanie jest jednak zbyt późno, gdyż mają już taki stopień przerostu, że nie możemy ich już uchronić przed zabiegiem.
Tym niemniej możemy znacząco zmniejszyć ryzyko ponownego przerostu migdałków skutkującego zwykle koniecznością ponownego zabiegu.
A jest o co walczyć, bo znany nam osobiście rekordzista, miał do osiągnięcia pełnoletności 10 zabiegów adenotomii, czyli chirurgicznego zabiegu laryngologicznego, polegającego na usunięciu, zwykle ścięciu, przerośniętego migdałka gardłowego.
Migdałki, jak zapewne wiecie, zbudowane są z tkanki łącznej i grudek chłonnych, w których znajdują się centra namnażania odpornościowych limfocytów.
Przypominamy, że jedynie zdrowe migdałki spełniają swoją funkcję.
Przy zarobaczeniu, zagrzybieniu i częstych infekcjach, zwłaszcza u dzieci, które wtranżalają głównie białe pieczywo i produkty zawierające cukier oraz obsesyjnie są pojone/żłopią mleko krowie i soczki dosładzane syropem glukozowo-fruktozowym, częściej dochodzi do zaniku grudek chłonnych w migdałkach.
W efekcie migdałki przerastają, grudki chłonne zostają zastąpione tkanką łączną i w efekcie migdałki nie tylko przestają pełnić swoją podstawową rolę ale wręcz przeszkadzają i są przyczyną problemów zdrowotnych.
Test opracowany i umieszczony na blogu za zgodą dra Ozimka
W sklepie internetowym prowadzonym przez Gras Clinical Services & Research na stronie www.centrumozimek.pl możecie zakupić książkę - “Nie dam się pasożytom. Jak odzyskać zdrowie.” Cały dochód ze sprzedaży książki i innych artykułów dostępnych w w/w sklepie internetowym jest (po potrąceniu kosztów) przeznaczony na pokrycie działalności naukowo - badawczej.
COMMENTS