Octy smaczne i zdrowe - jak zrobić swój pierwszy pyszny ocet | WikiRose blog

Octy smaczne i zdrowe - jak zrobić swój pierwszy pyszny ocet

Chcielibyśmy zachęcić Was do robienia octów, to bardzo ciekawy temat i zaręczamy, że na jednym occie się nie skończy. W poście przygotowanym przez naszego specjalistę dowiecie się wszystkiego o produkcji domowych octów. Surowcem mogą być owoce, warzywa, zioła a także kwiaty i przyprawy.

Dzisiaj wspólnie z Ewą, przybliżymy Wam temat octów – każdy przynajmniej raz w życiu słyszał o tym jak bardzo zdrowy jest ocet jabłkowy – polecano pić go na czczo lub przed jedzeniem aby poprawić trawienie. Chcielibyśmy Was zachęcić nie tyle do zrobienia octu jabłkowego jak do robienia octów w ogóle, to bardzo ciekawy temat i zaręczamy, że na jednym occie się nie skończy. Jak więc w najprostszych słowach wytłumaczyć o co chodzi w robieniu octu – wydaje się trudne ale po dwóch próbach wszystko będzie jasne bo tak naprawdę to proste jak budowa cepa – ale  trzeba niektórych rzeczy dopilnować. 

Ale zacznijmy od początku – Ewa, która prowadzi stronę Zdrowe Octy w 3 etapach postara się wyjaśnić jak zrobić swój pierwszy pyszny ocet.

Etap pierwszy – wybieramy surowiec –  (najprościej jeśli są to Twoje owoce – nie kupowane – bo wtedy wiadomo, że nie są wzbogacone o żadne opryski ) - surowiec (owoce) powinniśmy rozdrobnić – wybieramy duży słoik – napełniamy go surowcem do 3/4 objętości.

Etap drugi –  mieszamy wodę ( przegotowaną, chłodną lub z dzbanków filtrujących) z cukrem w ilości 4 łyżki ( nie muszą być kopiaste, ale niech to będą łyżki – nie łyżeczki) na 1 litr wody, taką wodą zalewamy surowiec w słoiku – zabezpieczamy otwór najlepiej ściereczką bawełnianą (  nie zalecam gazy ponieważ muszki octówki lubią złożyć jaja na wierzchu i przy ściąganiu jej potrafi się takie jajeczko przesmyknąć między włokienkami do octu)

Etap trzeci – codziennie mieszanie octu – za pomocą łyżki drewnianej, plastikowej, nie metalowej i najgorsze – czekanie. Etap trzeci jest najdłuższy. Książkowe robienie octu trwa 6 tygodni, ale umówmy się, w zimie może się to sporo wydłużyć a w lecie skrócić, wszystko zależy od temperatury.
W trzecim etapie w naszym nastawie będzie najpierw zachodziła fermentacja alkoholowa – czyli zrobi się słaby alkohol – nic wartego uwagi – taki jakby zacier :) a później nastapi fermentacja octowa – nasz nastaw zacznie powoli pachnieć jak ocet a nie jak alkohol z drożdżami. Dlatego ważne aby mieszać nastaw – najlepiej 2 razy dziennie – rano i wieczorem, starając się go napowietrzyć. 
Kiedy nasz surowiec przestanie się pienić i syczeć przy mieszaniu a owoce opadną na dno – a tego momentu nie da się przeoczyć – wtedy należy przelać nastaw przez sito i gazę – można surowiec lekko odcisnąć.

Zlewamy do butelek i nigdy nie dokręcamy do końca zakrętek – bo nasz ocet jeszcze pracuje – wtedy stawiamy butelki w jakimś chłodniejszym, ciemnym lub po prostu bez dostępu promieni słonecznych miejscu i czekamy aż zapach zrobi się ewidentnie octowy.

Cały czas piszę o "surowcu" a to dlatego, że ocet taki domowy, nasz, można zrobić prawie ze wszystkiego, ja sobie dzielę octy na 3 kategorie – podstawowy – owocowy – drugi – warzywny – trzeci – ziołowy, może być i czwarty – kwiatowy i piąty przyprawowy, ale  o tym później.

Ważna uwaga – w czasie robienia się octu może na jego powierzchni pojawić się biały nalot – jeśli jest on na całej powierzchni – wystarczy mieszać go codziennie aby nie odciął powietrza  - to jest tak zwany kożuszek fermentacyjny – druga rzecz która może Was zaniepokoić to taka jakby błonka półprzezroczysta która też może się wytworzyć na wierzchu – najczęściej już zlanego octu – to tzw matka octowa – bardzo pożądana na occie nie trzeba jej mieszać a jak będziecie nastawiać nowy ocet to tą matkę warto też do niego dodać – przyspieszy to robienie się octu.

Zamiana kożuszka fermentacyjnego w matkę octową

Matka octowa

Na pewno jako osoby, które nie robiły jeszcze octów będzie Wam najłatwiej zrobić ocet owocowy – teraz na ogrodach dojrzewają papierówki – taki ocet jabłkowy własnej roboty to super sprawa, tym bardziej, że jest to dziecinnie proste. Ocet śliwkowy też boski w smaku i do tego ma piękny kolor, jeżyny, maliny, wiśnie, a nawet jagody też mogą zamienić się w ocet.

Ocet warzywny to też super sprawa – dodatek do zup, sosów, do marynowania mięsa. Wystarczy zetrzeć starter rosołowy ( marchew, seler pietruszka) na tarce, zalać wodą z cukrem i poczekać i będzie jak znalazł do kuchni każdej gospodyni.

Ocet ziołowy to wyższa szkoła jazdy – chociaż dla kogoś kto na ziołach się zna nie będzie to nic trudnego -  zbieramy zioła te które znamy i znamy ich właściwości – przygotowujemy ocet i mamy właściwości ziół zamknięte w butelce – a później możemy jeszcze nowe zebrane zioła zalać octem i zrobić macerat ziołowy w occie ziołowym – taka kombinacja to prawdziwe szaleństwo – zioła w ziołowym occie.

Octy owocowe które zrobiłam : jabłkowy, malinowy, biały winogron, czeremcha, aronia, czerwony winogron, śliwkowy

Ocet z winogron

Octy warzywne: chilli, chilli z cebulą, pomidorowy, wielowarzywny, chrzanowy, ryżowy, koprowy z czosnkiem i chrzanem, pomidor z cebulą, dyniowy.

Ocet z chili

Octy ziołowe: bluszczyk kurdybanek, marchewnik anyżowy, forsycja kwiat, glistnik jaskółcze ziele, miętowy, skrzypowy, szałwiowy, piołunowy.

ocet wrotycz żywokost chilli

Octy kwiatowe: kwiaty czeremchy, kw. czarnego bzu, kw. róży, kw. bzu lilaka, kw. kasztanowca.

ocet z kwiatów czeremchy

ocet kwiatowy
Octy przyprawowe: kurkuma z pieprzem

ocet wielowarzywny i macerowane w nim - tymianek i lubczyk w estragonem

Także widać, że na jednym się nie kończy, bo to wciąga – a czasami jak mam nawet jakieś obierki to żal mi ich wyrzucić – wystarczy dodać jeszcze czegoś zalać wodą z cukrem i mamy pyszny zdrowy produkt który możemy pić codziennie rozcieńczony wodą (chyba, że są przeciwwskazania lekarskie) dodawać go do sałatek, do sosów i do zup żeby je zakwasić – coś pysznego. Taki ocet możemy dodawać wszędzie tam gdzie dodajemy cytrynę – wyobrażacie sobie np krewetki w occie z chilli ? Coś pysznego, albo gęsty zawiesisty sos z dodatkiem octu z bluszczyka kurdybanka, który wspomaga trawienie i ma dużo więcej dobroczynnych właściwości. 

Mam nadzieję, że zachęciłam do zrobienia przez Was octu – jeśli macie jakieś pytania chętnie odpowiem i pomogę kiedy coś Was zaniepokoi, zapraszam więc na moją stronę na facebooku – Zdrowe Octy

Ewunia Małgorzata

My zachęcamy do zadawania w komentarzach pod postem pytań do naszego specjalisty oraz zamieszczania zdjęć własnych octów :) Koniecznie polubcie również fanpage autorki Zdrowe Octy . Dziękujemy za ciekawe opracowanie!

Uwaga: Octu nie powinno się robić ze spadów, które mogą być skażone mikotoksynami.

O autorce: Nazywam się Ewa, mam 33 lata, mieszkam w województwie opolskim, octami zainteresowałam się jakieś 2 lata temu - zafascynowało mnie to, że praktycznie z niczego można zrobić coś . Jeden z moich pierwszych octów był z szałwii - ale nie z pięknych listeczków - bo te oderwałam do suszenia - ocet zatem zrobiłam z łodyżek i brzydszych listków szałwii lekarskiej która rośnie u nas na ogrodzie do dziś. Następny ocet zrobiłam z kwiatów czeremchy - pięknie pachnący ocet kwiatowy.  później to już poszło lawinowo. Octy owocowe, warzywne, kwiatowe, ziołowe, przyprawowe. Teraz na tapecie jest ocet rosołowy - na palonej cebuli z lubczykiem, liściem laurowym i zielem angielskim. Zapraszam wszystkich do zrobienia sobie pierwszego octu z nieoczywistych surowców - a następne potoczą się jak lawina - gwarantuję :)  

COMMENTS

Podziękowanie


Jeżeli już zapisałeś się na newsletter bloga, to chciałabym Ci za to serdecznie podziękować i jak zwykle mam dla Ciebie coś dodatkowego w formacie PDF. Proszę odwiedź stronę dla subskrybentów, której adres otrzymałeś/aś po zapisaniu się na newsletter. Jeśli jeszcze się nie zapisałeś/aś, zapraszam :)
Pozdrawiam serdecznie Eluszka

Nazwa

5-HTP,1,akcja edukacyjna,1,alergie,1,aminokwasy,1,angiogeneza,1,antybiotyki,4,antyoksydanty,6,aronia,2,Atlas odżywczy,1,awokado,2,B complex,1,Barbara Janysek,1,bezsenność,1,białko,1,bioflawonoidy,1,biznes,1,blizny,1,blog,1,błonnik,1,borówki,1,brokuły,1,bułki,2,burak czerwony,1,Butejko,1,C 1000 Plus,2,chleb,3,chleb na zakwasie,2,chleb orkiszowy,3,chleb tradycyjny,2,cholesterol,4,chrzan,1,ciabatta,1,ciśnienie,2,CoQ10,1,cukinia,1,cukrzyca,1,cupsell,1,cyjanokobalamina,1,cytrusy,1,cytryna,1,czarny bez,2,czosnek,4,depresja,7,dieta,2,dieta ketogeniczna,1,DIY,1,dr Ewa Dąbrowska,1,dr Ozimek,4,dynia,1,działanie,1,dzieci,2,dzika róża,3,Dżem truskawkowy,2,Ewunia Małgorzata,1,fast food,1,film,3,filtry,1,garlic caps,1,glutation,1,gluten,2,Gosia B-D,2,goździk,1,grzybice,1,grzyby,1,HCL,1,herbata,1,himalaya,1,homocystaina,3,IBS,1,iHerb.com,5,imbir,1,infografika,1,inozytol,1,Iza Dobrowolska,2,jagody,1,jajko,4,jajko gotowane,1,Jamie Oliver,1,jarmuż,1,jedzenie,5,jelita,8,Jerzy Zięba,1,jod,1,joga,1,kapusta,1,karotenoidy,1,kasza,1,kasza gryczana,1,kasza jaglana,2,kefir,1,kiszonki,3,kleszcz,1,kobalamina,1,kod rabatowy,1,koenzym Q10,2,kokos,1,koktail truskawkowy,1,kolagen,1,konkurs,3,kosmetyki naturalne,1,Koszyk iHerb,1,kremy,1,krew,1,Krystyna Dajka,1,krzem,1,książka,9,kuchnia,1,kuracje,2,kurki,1,kurkuma,2,kurkumina,1,kwas foliowy,2,kwas L-askrobinowy,3,kwas masłowy,1,kwas solny,1,kwasy omega,2,l-lizyna,1,Laurum,1,lecytyna,1,lifehack,1,likopen,1,liposomalna witamina C,2,lit,1,luteina,1,magnez,3,maliny,1,Malwina Taborowska,1,marchew,1,Marcin,1,marmolada,1,Mateusz Żłobiński,1,mąka orkiszowa,5,medycyna komórkowa,1,medycyna mitochondrialna,2,miażdżyca,5,mięta,1,mikotoksyny,1,minerały,2,miód,3,miód manuka,1,modlitwa,1,mydło,1,myślę pozytywnie,4,nadciśnienie,1,naleśniki,1,nastawienie,2,nauka,1,nawyk,1,nerwica,2,niestrawność,1,now foods,1,nowotwory,2,nubian,1,ocet,1,ocet jabłkowy,2,oczyszczenie,2,odchudzanie,2,oddychanie,1,odkwaszanie,1,odporność,9,odrobaczanie,1,odtruwanie,1,odżywianie,4,ogórki,1,oleje,1,Omega 3,3,Omega 6,2,opinie,10,opracowania,1,orkisz,8,orzechy,1,osteoporoza,1,ostropest plamisty,2,otyłość,1,owoce,6,PABA,1,papryka,1,paraprotex,1,pasożyty,5,pasta do zębów,1,paznokcie,1,piec chlebowy,1,piernik,1,Pierogi z borówkami,1,pietruszka,1,pigwa,1,pleśń,1,podsumowanie,2,podświadomość,1,pokrzywa,1,polecam,4,polifenole,2,pomidory,2,porady,5,porzeczka,1,porzeczki,2,post,1,post Daniela,1,powietrze,1,Probiotyk,7,profilaktyka,5,prosto z ogrodu,24,przemiana,1,Przemysław Lipiecki,2,przepisy,28,przetwory,8,przeziębienie,1,przyprawy,2,psyche,4,psychodietetyka,2,PZWL,1,Radosław Podruczny,2,Rafał,1,rajskie jabłka,1,rak,2,recenzja książki,9,refluks,2,regulacja PH,1,resweratrol,1,rogaliki,1,rokitnik,1,różeniec górski,1,rukola,2,rumianek,1,salatki,1,sałata,1,sałatka,1,sałatki,2,samopoczucie,1,selen,1,serce,4,serotonina,1,składniki pożywienia,1,skóra,3,skrzyp polny,1,slider,5,sok z cytryny,1,solgar,1,sód,1,sól,2,sól himalajska,1,sól kamienna,2,sól kłodawska,1,sól morska,1,spalanie od góry,1,spirulina,2,stress management,1,Superfoods,16,suplementacja,19,syrop,1,szafran,1,szczawa,1,śliwki,1,śniadanie,1,świdośliwa,1,Święta,1,TED,2,terapie,2,tlen,1,tłuszcze,2,trawienie,1,trądzik,1,truskawki,4,Uffe Ravnskov,1,układ nerwowy,2,układ trawienny,4,uroda,1,uwaga,2,Vivante,1,wakacje,1,Walter Hartenbach,1,wapń,1,warzywa,5,wątroba,2,węglowodany,1,wiedza,6,wino,2,winosok,1,witamina B,5,witamina B12,1,Witamina C,8,witamina D,5,witamina K2-MK7,4,witaminy,13,witaminy zakupy,1,włosy,1,woda,5,Wojciech Kubica,1,Wojciech Ozimek,3,wpis gościnny,21,wyniki badań,1,wywiad,1,zakupy,2,zakwaszene żołądka,3,zatrucia pokarmowe,2,zdrowie,79,zespół jelita drażliwego,2,zgaga,2,zielona herbata,1,zioła,6,zmęczenie,1,zmiana,1,znaczenie suplementów,3,życzenia,1,żywność,4,
ltr
item
WikiRose blog: Octy smaczne i zdrowe - jak zrobić swój pierwszy pyszny ocet
Octy smaczne i zdrowe - jak zrobić swój pierwszy pyszny ocet
Chcielibyśmy zachęcić Was do robienia octów, to bardzo ciekawy temat i zaręczamy, że na jednym occie się nie skończy. W poście przygotowanym przez naszego specjalistę dowiecie się wszystkiego o produkcji domowych octów. Surowcem mogą być owoce, warzywa, zioła a także kwiaty i przyprawy.
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiFsyFTDY3VlhgkwcrsKqFKDAplOdkOUZ8ielo8fHTNXz-H4htsHZXp5qI0H3DwDT6fYhyphenhyphenhmWc5m4AbxrMCn4UIFWrIvBqVKtswD7hYVwbAsfuZW86AEQpQ6KXxoTgVVZZMQQZs65SxxuB6/s400/zdrowe+octy.png
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiFsyFTDY3VlhgkwcrsKqFKDAplOdkOUZ8ielo8fHTNXz-H4htsHZXp5qI0H3DwDT6fYhyphenhyphenhmWc5m4AbxrMCn4UIFWrIvBqVKtswD7hYVwbAsfuZW86AEQpQ6KXxoTgVVZZMQQZs65SxxuB6/s72-c/zdrowe+octy.png
WikiRose blog
https://www.wikirose.pl/2016/08/Octy-smaczne-zdrowe-jak-zrobic-swoj-pierwszy-pyszny-ocet.html
https://www.wikirose.pl/
https://www.wikirose.pl/
https://www.wikirose.pl/2016/08/Octy-smaczne-zdrowe-jak-zrobic-swoj-pierwszy-pyszny-ocet.html
true
4766484215648685039
UTF-8
Loaded All Posts Nie znaleziono posta ZOBACZ WSZYSTKO Czytaj więcej Odpowiedz Cancel reply Skasuj By Home STRONY POSTY Zobacz Wszystko REKOMENDOWANE LABEL ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono postów pasujących do zapytania Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nie Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień St Lut Marz Kw Maj Maj Czer Lip Sier Wrz Paź Gr Teraz 1 temu $$1$$ minutes ago 1 godzinę temu $$1$$ hours ago Wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago więcej niż 5 tygodni temu Followers Follow TREŚĆ PREMIUM Udostępnij aby odbezpieczyć Skopiuj cały kod Zaznacz cały kod All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy