Owoce maliny posiadają doskonałe walory smakowe i zapachowe. Udowodniono, że w owocach występuje ponad 70 związków aromatycznych, których głównym składnikiem jest keton malinowy. Związek ten przyśpiesza metabolizm, redukuje akumulację tkanki tłuszczowej, zabezpiecza przed wzrostem wagi. Natomiast druga grupa to związków fenolowych to kwasy organiczne, wśród których bardzo silnym antyoksydantem jest kwas elagowy, który posiada działanie przeciwnowotworowe i przeciwwirusowe.
Owoce maliny właściwej (Fructus Rubi idaei) posiadają cenne właściwości lecznicze, odżywcze i dietetyczne. W medycynie ludowej od wieków były doskonałym surowcem do produkcji syropu malinowego, który nadal jest tradycyjnym środkiem napotnym, stosowanym na przeziębienie i grypę. Owoce te to także doskonały środek o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym oraz jako środek regulujący pracę układu pokarmowego i przemianę materii. Ze względu na właściwości lecznicze malina właściwa (Rubus idaeus L.) była znana i uprawiana już przez starożytnych Greków i Rzymian. To gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych, w stanie dzikim występuje na znacznej części Azji i Europy. W Polsce jest pospolitą rośliną występującą na obszarze całego kraju. Zarówno owoce maliny, jak i liście (Folium Rubi idaei), mają właściwości zdrowotne.
Obraz posta: zdjęcie własne, zapraszam na instagram
Owoce maliny posiadają doskonałe walory smakowe i zapachowe. Udowodniono, że w owocach występuje ponad 70 związków aromatycznych, których głównym składnikiem jest keton malinowy. Związek ten przyśpiesza metabolizm, redukuje akumulację tkanki tłuszczowej, zabezpiecza przed wzrostem wagi.
Owoce maliny zawdzięczają swoje cenne właściwości lecznicze przede wszystkim dużemu udziałowi związków fenolowych o właściwościach przeciwutleniających. Związki te reprezentowane są głównie przez polifenole tj. kwasy fenolowe, flawonoidy wraz z antocyjanami, które wykazują silne działanie przeciwutleniające, hamują powstawanie wolnych rodników i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego i nowotworów.
Druga grupa związków fenolowych występujących w owocach maliny to kwasy organiczne, wśród których bardzo silnym antyoksydantem jest kwas elagowy, który posiada działanie przeciwnowotworowe. Kwas elagowy posiada również właściwości przeciwwirusowe, o czym warto pamiętać, stosując przetwory z owoców malin w leczeniu.
Druga grupa związków fenolowych występujących w owocach maliny to kwasy organiczne, wśród których bardzo silnym antyoksydantem jest kwas elagowy, który posiada działanie przeciwnowotworowe. Kwas elagowy posiada również właściwości przeciwwirusowe, o czym warto pamiętać, stosując przetwory z owoców malin w leczeniu.
Obraz: publicdomainpictures.net
To właśnie z obecnością związków polifenolowych, a przede wszystkim wysokich stężeń antocyjanów i elagotanin, wiąże się aktywność biologiczna i farmakologiczna owoców maliny. Polifenole hamują powstawanie wolnych rodników, które niekorzystnie utleniają w organizmie wiele związków i uszkadzają: białka, lipidy, błony komórkowe, enzymy i materiał genetyczny. Badania naukowe udowodniły, że flawonoidy skuteczniej od aspiryny zmniejszają agregację płytek krwi, dlatego też zalecane są w profilaktyce miażdżycy. Polifenole roślinne przeciwdziałają także powstawaniu wrzodów żołądka i dwunastnicy powodowanych stresem, lekami czy alkoholem.
Owoce maliny zwierają również cukry (uwięzione w błonniku sacharoza, fruktoza, glukoza), olejki eteryczne mające właściwości rozgrzewające i antyseptyczne, pektyny, szereg witamin (E,B1,B2,B6) oraz makro- i mikroelementów tj. potas, wapń, magnez, żelazo, fosfor, selen, cynk miedź i wiele innych.
Związki fenolowe oraz obecność innych bioaktywnych składników powoduje, ze owoce maliny wykazują dużą skuteczność w uszczelnianiu naczyń krwionośnych, regulują metabolizm węglowodanów, lipidów oraz białek, wpływają korzystnie na układ odpornościowy organizmu. Oprócz wyżej wymienionych składników maliny zawierają także dużą ilość błonnika, pektyn i substancji śluzowych, co wpływa korzystnie na pracę układu pokarmowego.
Warto jeszcze zaznaczyć, że podobne dobroczynne działanie, mają liście z malin. Działają one moczopędnie, żółciopędnie, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, ściągająco, oraz poprawiają przemianę materii. Posiadają znaczną zawartość witaminy C, garbniki, kwasy organiczne, śluzy, żywice. Napar z suszu owocowego i liści wykorzystuje się w stanach gorączkowych. Liści z malin używa się także przy produkcji wina i soku aroniowego, aby złagodzić cierpki smak aronii.
Badania naukowe potwierdzają prozdrowotne działanie składników biologicznych występujących w owocach maliny w stosunku do wielu chorób cywilizacyjnych, dlatego też powinny wejść na stałe do naszej diety. Tym bardziej, że są one dostępne przez cały rok w postaci świeżej, mrożonej czy przetworzonej, Owoce malin to także źródło wspaniałego smaku, warto zatem przygotować z nich sok lub inne przetwory i wykorzystać w codziennej diecie.
Przygotowała dla Ciebie
Eluszka
Źródła:
http://www.phie.pl/pdf/phe-2015/phe-2015-2-406.pdf
http://www.phie.pl/pdf/phe-2011/phe-2011-4-836.pdf
http://www.medrodzinna.pl/wp-content/uploads/2014/10/mr_2011_111-115.pdf
http://www.medrodzinna.pl/wp-content/uploads/2014/10/mr_2013_149-153.pdf
https://pl.wikipedia.org/wiki/Malina_w%C5%82a%C5%9Bciwa
https://www.researchgate.net/profile/Magdalena_Olszewska/publication/279868944_OCENA_PRZEZYWALNOSCI_SZCZEPOW_LACTOBACILLUS_SPP_W_FUNKCJONALNYM_SOKU_ALOESOWYM/links/559cf0c708aeb959c4749aab.pdf#page=57
COMMENTS