Rukola jest nie tylko smaczna, ale i zdrowa. Jest bardzo dobrym źródłem folianów (B9) oraz witamin A i C. Zawiera również witaminy z grupy B, witaminę K, potas, wapń, magnez i żelazo, a także białko roślinne, cukry, błonnik, chlorofil. Jest także źródłem kwasów tłuszczowych nasyconych, jednonienasyconych, wielonienasycone, kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6 i olejków eterycznych, które stymulują apetyt, wspomagają trawienie, oczyszczają organizm i poprawiają krążenie.
Rukola - to aromatyczne warzywo liściaste, należy do słynnej rodziny kapustowatych, powszechnie wykorzystywana w kuchni śródziemnomorskiej. We Włoszech to roślina kultowa, używana do celów kulinarnych i nawet w małych restauracjach podawana jest pod różnymi postaciami. Oryginalnie rukola pochodzi z południa Europy, z basenu Morza Śródziemnego i Morza Czarnego, Afryki, Azji Zachodniej. W Polsce znana i uprawiana była jeszcze przed wojną i nazywana Rokiettą Siewną (Eruca vesicaria (L.) Cav.). Rukolę znali już starożytni Rzymianie, którzy uprawiali ją zarówno dla liści jak i nasion, cenionych ze względu na zawarte w nich olejki eteryczne. W Indiach z nasion rukoli produkuje się olej, który jest stosowany jako środek konserwujący warzywa. To niepozorne warzywo coraz częściej gości na naszych stołach jako wykwintny i znakomity dodatek do różnego rodzaju sałatek i innych dań o przyjemnym, orzechowym, lekko gorzkawym, pieprznym, musztardowym smaku i oryginalnym aromacie.
obraz posta: fotolia
Rukola jest nie tylko smaczna, ale i zdrowa. Jest bardzo dobrym źródłem folianów (B9) oraz witamin A i C. Zawiera również witaminy z grupy B, witaminę K, potas, wapń, magnez i żelazo, a także białko roślinne, cukry, błonnik i chlorofil. Jest także źródłem kwasów tłuszczowych nasyconych, jednonienasyconych, wielonienasycone, kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6 oraz olejków eterycznych, które stymulują apetyt, wspomagają trawienie, oczyszczają organizm i poprawiają krążenie.
Rukola posiada działanie bakteriobójcze, dzięki obfitości aminokwasów siarkowych. Związki te nadają jej charakterystyczny pikantny, wyrazisty, lekko gorzkawy smak.
Retama -CC BY-SA 3.0
Rukola zwiększa odporność i chroni przed nowotworami, dzięki posiadanym antyoksydantom oraz związkom o nazwie glukozynolany. Związki te uczestniczą w regulacji funkcji układu immunologicznego i chronią przed powstaniem chorób nowotworowych.
Rukola jest nisko kaloryczna - w 100 g jest tylko 25 kcal. Dodatkowo bogata jest w błonnik pokarmowy, dzięki czemu ułatwia trawienie potraw ciężkostrawnych, warto więc dodawać ją do mięs i tłustych posiłków.
Świeże liście rukoli nadają się zarówno do spożywania na surowo jak i w formie gotowanej i smażonej. Posiadają wiele zastosowań kulinarnych, często są dodawane do potraw o łagodnym smaku np. owoców morza, twarogu, awokado, jaj, mozzarelli. Mają też zastosowanie do wszelkich sałatek, surówek, kanapek, makaronów, sosów, risotto, pizzy, bruschetty, także jako dodatek do mięsa, ryb i zup. Przygotowuje się z nich również pesto. Najlepiej smakują z innymi sałatami, świeżymi ziołami, pomidorami, rzodkiewką, szczypiorkiem, papryką, oliwkami, oliwą z oliwek, octem balsamicznym lub sokiem z cytryny. Warto więc często delektować się listeczkami przepysznej rukoli:)
Pozdrawiam jak zawsze cieplutko:)
Eluszka
Źródła:
http://www.phie.pl/pdf/phe-2013/phe-2013-1-041.pdf
http://www.rukola.pl/warzywa.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rokietta_siewna
http://vitalia.pl/artykul804_5-powodow-dla-ktorych-warto-zaprzyjaznic-sie-z-rukola.html
COMMENTS