Spożywanie śliwek oddziałuje na szereg funkcji organizmu, jak poprawa składu lipidowego krwi, metabolizmu lipidów i glukozy. Śliwki są zdrowym zamiennikiem słodyczy i wyśmienitą przekąską, a dodane do mięs i bigosów, nadają im niepowtarzalny smak i aromat.
Mirabelki, renklody, węgierki zarówno świeże jak i suszone są bardzo zdrowe i mają dobroczynny wpływ na nasz organizm. Najbardziej wartościowe pod tym względem są szczególnie ciemne odmiany - węgierki i renklody. Charakteryzują się właściwościami leczniczymi, są skarbnicą witamin i minerałów. Spożywanie śliwek oddziałuje na szereg funkcji organizmu, jak poprawa składu lipidowego krwi, metabolizmu lipidów i glukozy. Zawarte w śliwkach pektyny zapewniają uczucie sytości, usprawniają i przyśpieszają perystaltykę jelit, zapobiegając zaparciom, mają działanie przeczyszczające, regulują pracę układu pokarmowego przez co zmniejszając zagrożenie chorobą nowotworową jelita grubego. Obecność błonnika działa korzystnie na trawienie i jednocześnie pomaga w odchudzaniu.
Śliwki są także zdrowym zamiennikiem słodyczy i wyśmienitą przekąską, a dodane do mięs i bigosów, nadają im niepowtarzalny smak i aromat.
Śliwki są także zdrowym zamiennikiem słodyczy i wyśmienitą przekąską, a dodane do mięs i bigosów, nadają im niepowtarzalny smak i aromat.
Śliwki to bogactwo wielu ważnych składników, zawierają spore ilości polifenoli - związków o właściwościach przeciwzapalnych, antynowotworowych, przeciwmiażdżycowych, wpływających na obniżenie ciśnienia krwi. Największe stężenie polifenoli występuje w skórce owoców.
Śliwki dzięki związkom polifenolowym wykazują także wysoką aktywnością przeciwutleniającą (dzięki obfitości antyutleniaczy: tanin, flawonoidów, naringeniny, hesperydyny, kwasu ferulowego), za szczególnie bogate źródło przeciwutleniaczy uznawane są ciemne odmiany śliwek.
Największą aktywnością przeciwutleniającą wykazują się śliwki węgierki.
Największą aktywnością przeciwutleniającą wykazują się śliwki węgierki.
Śliwki posiadają także witaminę A i rzadko występującą w owocach witaminę E, duża ilość przeciwutleniaczy w śliwkach hamuje proces starzenia się i powstawania zmarszczek.
Zawartość witaminy B6 i magnezu działa bardzo dobrze na układ nerwowy i poprawia samopoczucie (więcej na temat witamin z grupy B przeczytasz tutaj).
Śliwki zawierają znaczne ilości witaminy C, która bezpośrednio wpływa na układ odpornościowy, uszczelnia naczynia krwionośne i jest odpowiedzialna za dobry stan ścian naczyń krwionośnych (koniecznie przeczytaj więcej na temat witaminy C tutaj)
A także witaminę K1, która reguluje proces krzepnięcia krwi, pomaga zapobiec uwidacznianiu się naczyń krwionośnych na skórze.
Zawierają również sporą ilość potasu, który wspomaga utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi oraz właściwe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśni, a także żelazo, magnez, wapń i fosfor.
Śliwki są niezwykle zdrowe i smaczne, mają szerokie zastosowanie w kuchni. Można robić z nich dżemy, powidła, kompoty, konfitury. Są też doskonałym dodatkiem zarówno do ciast, wędlin i mięs. Śliwki można również mrozić.
Warto też wiedzieć, że susz śliwkowy jest bogatszy w witaminę A i zawiera też więcej błonnika niż świeże owoce. Systematyczne jedzenie 3 suszonych śliwek dziennie lub picie szklanki kompotu z suszu ureguluje pracę przewodu pokarmowego. Warto jednak pamiętać, że śliwki jedzone w nadmiarze mogą spowodować biegunkę. Jemy zatem wszystko co zdrowe i dobre zawsze z umiarem!
Śliwa domowa (Prunus domestica L.) –powstała prawdopodobnie w warunkach naturalnych w wyniku samoistnego krzyżowania się dwóch dziko rosnących gatunków ałyczy (P. cerasifera) i śliwy tarniny (P. spinosa) lub wprost z poliploidalnych, dzikich form ałyczy. Ojczyznę śliwy domowej sytuuje się zwykle w rejonie Kaukazu, czasem też Azji Mniejszej i Zakaukazia. Śliwy do uprawy wprowadzili Persowie, a w Europie Grecy i Rzymianie. Hodowla ich i selekcja trwa do dziś. Obecnie w uprawie jest około 2 tysięcy odmian uprawnych, choć znaczenie ekonomiczne ma około 100.
Najbardziej znana nam śliwa domowa 'Węgierka Zwykła' – (Prunus domestica L. subsp. italica (Borckh.) Hegi var. Claudiana). Odmiana bardzo stara o bliżej nieokreślonym rodowodzie. Wywodzi się prawdopodobnie z Azji Mniejszej, skąd w czasie wojen i wędrówek ludów dostała się do Europy. Na starym kontynencie znana jest od połowy XVII wieku i jest bardzo szeroko rozpowszechniona. Do Polski najprawdopodobniej przywędrowała z Węgier i stąd jej polska nazwa. Odmiana ceniona ze względu na szerokie przeznaczenie owoców. Jest dobra do spożycia w stanie świeżym, ale także nadaje się do suszenia, na powidła i na śliwowicę. Na Bałkanach śliwowicę produkuje się tylko z typów tej odmiany. W Polsce od 2005 roku zarejestrowany jest produkt regionalny o nazwie "Śliwowica Łącka".
Macie ochotę na proste w wykonaniu ciasto kruche ze śliwkami w roli głównej ? piszcie, podam przepis :)
Pozdrawiam serdecznie
Ela (WikiRose.pl)
Źródła:
Wikipedia https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C4%99gierka_Zwyk%C5%82a
Wikipedia https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Aliwa_domowa
Aktywność przeciwutleniająca wybranych odmian śliwek - Dorota Walkowiak-Tomczak
COMMENTS