Owoce porzeczki czerwonej posiadają właściwości oczyszczające, odświeżające, moczopędne, przeczyszczające, wzmacniające, odtruwające, a także pielęgnacyjne.
Nadszedł czas zbiorów porzeczki. W tym roku w moim ogrodzie obrodziła porzeczka czerwona, niestety w przeciwieństwie do czarnej. Mimo, że nie jest aż tak zdrowa jak jej czarna odmiana to i tak ma wiele cennych dla zdrowia właściwości.
Porzeczka czerwona, porzeczka dzika (Ribes spicatum Robson) – gatunek krzewu należący do rodziny agrestowatych (Grossulariaceae). Występuje w stanie dzikim w Europie i na Syberii. W Polsce pospolita z wyjątkiem Karpat, gdzie jest rzadka.
Owoce porzeczki czerwonej posiadają właściwości oczyszczające, odświeżające, moczopędne, przeczyszczające, wzmacniające, odtruwające, a także pielęgnacyjne.
Dzięki dużej zwartości pektyn kontrolują poziom cukru i cholesterolu we krwi. Zawarte w czerwonych porzeczkach witaminy C, PP oraz żelazo i garbniki działają ściągająco, tonizująco i antybakteryjnie,
Porzeczka zawiera m.in. garbniki, które powodują, że wina ładnie klarują się i dobrze przechowują, utrzymując w całości witaminy: C i P, kwasy organiczne. Garbniki zawarte w skórce czerwonych porzeczek, mają właściwości ściągające. Skórki porzeczek zawierają także antocyjanozydy, które hamują rozwój bakterii (w tym E. coli).
Porzeczka zawiera także żelazo, które jest dwuwartościowe, a wiec łatwo przyswajalne. Wchodzi ono w skład hemoglobiny i enzymów oddechowych komórek i jest zalecane przy niedokrwistości. Zawiera miedź, które ma znaczenie w procesach krwiotwórczych. Niedobór miedzi wywołuje niedokrwistość u dzieci i kobiet w ciąży.
Świeże i suszone liście porzeczki zawierają ponadto fitoncydy i są przyprawą dodawaną do solonej i kwaśnej kapusty, ogórków, pomidorów, jabłek w zalewie i konserwowych owoców.
Właściwości lecznicze:
Moczopędne, oczyszczające, odświeżające, pobudzające łaknienie (stosować na czczo), przeczyszczające, tamujące krwawienia, trawienne (spożywać godzinę po posiłku), wzmacniające.
Wskazania lecznicze:
Artretyzm, reumatyzm, gościec, puchlina wodna, brak łaknienia, dolegliwości gorączkowe, kamienie moczowe, niestrawność z powodu niedoboru soków trawiennych, niewydolność wątrobowa, przewlekłe schorzenia wątroby, schorzenia skórne, zapalenie wątroby, zapalenie dróg moczowych, zapalenie dróg trawiennych, zaparcia, miażdżyca naczyń, nieżyt pęcherza, kolki, migreny, dolegliwości serca.
Przepis na pyszną marmoladę z porzeczek znajdziecie tutaj .
A może podzielcie się w komentarzach swoimi ulubionymi przepisami ? :)
Źródła:
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Porzeczka_czerwona
- dr J.Górnicka https://hipokrates2012.wordpress.com/2012/05/31/porzeczka-czerwona/
- http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/czerwone-porzeczki-dobre-dla-zdrowia-jakie-witaminy-mineraly_41765.html
- http://www.czytelniamedyczna.pl/3928,aktywnosc-przeciwutleniajaca-wybranych-owocow-jagodowych.html
Zdjęcia z naszego ogrodu wykonał Marcin
COMMENTS