Poproszono mnie o udostępnienie na moim blogu informacji o projekcie Walka o Zdrowie . Popieram takie inicjatywy, bardzo się cieszę, że mło...
Poproszono mnie o udostępnienie na moim blogu informacji o projekcie Walka o Zdrowie. Popieram takie inicjatywy, bardzo się cieszę, że młodzi ludzie podejmą takie wyzwania.
Zatem bardzo chętnie zamieszczam informacje o tej inicjatywie, zapraszam do lajkowania i komentowania :)
Zatem bardzo chętnie zamieszczam informacje o tej inicjatywie, zapraszam do lajkowania i komentowania :)
Wiki Rose :)
Celem projektu Walka o Zdrowie jest zachęcenie młodzieży do prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu życia. Dwoma najważniejszymi problemami, z którymi zmagają się dzieci są brak ruchu oraz niezdrowe odżywianie. Oba z nich prowadzą do nadwagi, cukrzycy oraz wielu innych chorób.
Nie bez powodu skupiliśmy się na młodszej części społeczeństwa.
Według raportu IOTF 20% dzieci w Europie w wieku 11-15 lat zmaga się z otyłością. Warto również przyjrzeć się pracy pani Anny Obuchowicz, według której dzieci, które są otyłe w wieku 10-13 lat są 7-krotnie bardziej zagrożone otyłością w wieku dorosłym w porównaniu do swoich rówieśników, którzy nie są otyli.
Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest przede wszystkim edukacja rodziców dzieci, gdyż to właśnie w okresie dzieciństwa kształtują się nawyki i zwyczaje żywieniowe. Według pracy pani Ewy Zimnej-Walendzik, Agnieszki Kolmagi oraz Elżbiety Tafalskiej to właśnie środowisko rodzinne wywiera wpływ na preferencje żywieniowe swoich dzieci. Stąd tradycje żywieniowe przekazywane są z pokolenia na pokolenie, nie modyfikowane współczesną wiedzą żywieniową pokutują wieloma błędami. Następnym problem dotyczącym odżywiania jest niewystarczające spożycie wody przez dzieci. Średnio spożywają one zaledwie 75% zalecanej normy. Ciężko jest również uwierzyć w to, że dla 35% młodzieży podstawową przekąską dzieci są słodycze.
Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest duży odsetek dzieci, które nie prowadzą aktywności fizycznej. Według badań przytoczonych przeze mnie powyżej wynika, że zaledwie 38% dzieci w wieku 11-15 uprawia sport (jako sportu nie liczymy tutaj zajęć wychowanie fizycznego). Ponadto na każdych zajęciach WF-u nieobecne jest aż 20 % uczniów.
Te wszystkie szokujące statystki zmusiły nas do podjęcia odpowiednich kroków. Mamy nadzieję, że działanie przeprowadzone przez nasz zespół choć trochę przyczynią się do polepszenia się tych przerażający liczb.
Do tej pory naszemu zespołowi udało się już przeprowadzić wywiad między innymi z Panem Markiem Borowskim – byłym wicepremierem i marszałkiem senatu, a obecnym Senatorem. Zwracał on uwagę na to, że Dzieci, które aktywnie spędzają czas, mają lepsze wyniki w nauce i lepiej dogadują się z rówieśnikami.
Inicjatywa jest bardzo ciekawa i pożyteczna więc nie zwlekaj i weź swoje zdrowie i życie w swoje ręce! Wyłącz komputer i zacznij się ruszać!
Zapraszamy serdecznie :)