Kurkumina jest związkiem bioaktywnym o silnym działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwutleniającym. Jest głównym aktywnym składnikiem, występującym w kłączach kurkumy - ostryż indyjski, używany w kuchni indyjskiej jako dodatek do potraw oraz ziele lecznicze.
Kurkumina jest związkiem bioaktywnym o silnym działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwutleniającym. Jest głównym aktywnym składnikiem, występującym w kłączach kurkumy - ostryż indyjski, używany w kuchni indyjskiej jako dodatek do potraw oraz ziele lecznicze. Kurkumina ze względu na swoje właściwości lecznicze, znana jest medycynie Dalekiego Wschodu od ponad 4000 lat!
Od najdawniejszych czasów w krajach Dalekiego Wschodu stosowano kurkumę ze względu na jej właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, w leczeniu miejscowym trudno gojących się ran, stanów zapalnych różnych narządów i obrzęków oraz w dolegliwościach ze strony przewodu pokarmowego i wątroby. Tradycyjne zalecano ostryż również do regulacji trawienia, poprawy flory jelitowej, odrobaczania, łagodzenia wzdęć i gazów, oczyszczania i wzmacniania wątroby, a także pęcherzyka żółciowego. Kobietom zalecano kurkumę podczas menstruacji w celu normalizacji miesiączki. Hinduscy medycy podawali kurkumę na wzmocnienie i ocieplenie organizmu. W medycynie ajuwerdyjskiej stosowano kurkumę do łagodzenia kaszlu, astmy, oczyszczania krwi, prawidłowego metabolizmu, na skręcenia, oparzenia, skaleczenia, siniaki, ukąszenia owadów i swędzenie. Zapewnie Europejczycy nie dowiedzielibyśmy się o kurkumie w XIV wieku gdyby nie jedwab. To w podróż za tym cennym materiałem wybrał się Marco Polo (wenecki kupiec podróżnik). Po drodze odkrywał i opisywał niezwykłe zioła. Jedno z nich przypominało mu szafran i tak je opisał. Do dziś w wielu krajach nazywana jest indyjskim szafranem.
Obraz posta: wikimedia
Obecnie kurkumina jest jednym z lepiej poznanych pod względem aktywności biologicznej związkiem naturalnym pochodzenia roślinnego. Jest stosowana w terapii przeciwnowotworowej, przeciwzapalnej, antyoksydacyjnej, odchudzającej i przeciwdepresyjnej. A to tylko część szerokiego zastosowania tego indyjskiego złota. Warto podkreślić też, że struktura chemiczna tego związku została poznana i przedstawiona w 1910 r. przez Polaków: K. Kostaneckiego, J. Miłobędzką i W. Lampe (Lampe i współaut. 1910).
- Kurkumina posiada właściwości przeciwzapalne, na chwilę obecną żaden z produktów żywnościowych nie może się poszczycić tak silnym działaniem przeciwzapalnym co kurkumina (najlepiej stosować wysokiej jakości ekstrakty np. stuprocentowy sok z kurkumy zawierający odpowiednio zachowane składniki aktywne – więcej na ten temat na końcu postu). Działanie przeciwzapalne kurkuminy jest tak silne, że przewyższa skuteczność niektórych leków przeciwzapalnych (nie dając przy tym skutków ubocznych). Zgodnie z wynikami badań naukowych, stany zapalne są początkiem stadium prowadzącym do wielu groźnych chorób, takich jak: nowotwory, choroby płuc, choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby o podłożu neurologicznym (włączając w to chorobę Alzheimera), zaburzenia we właściwym funkcjonowaniu układu immunologicznego, cukrzyca, artretyzm.
- Kurkumina zwalcza zapalenie na poziomie molekularnym blokując działanie NF-kB, białka odgrywającego kluczową rolę w regulacji odpowiedzi immunologicznej na infekcję. Zaburzenia w regulacji NF-kB są powiązane z nowotworami, zapaleniami oraz chorobami autoimmunologicznymi, zakażeniami wirusowymi, oraz niewłaściwym rozwojem układu odpornościowego.
- Kurkumina posiada właściwości przeciwnowotworowe, potencjalnie przyczynia się do samozniszczenia komórek nowotworowych. Kurkuminie przypisuje się również właściwości hamujące proliferację (gwałtowne namnażanie) oraz inwazję komórek rakowych. Jest prawdopodobnie najpotężniejszym, naturalnym przeciwnowotworowym składnikiem odżywczym, jaki istnieje. Liczne wyniki badań naukowych potwierdzają, że do 25% wszystkich nowotworów wywołanych jest przez chroniczny stan zapalny. Badania opublikowane w 2011 roku przez naukowców z Uniwersytetu w Teksasie (Centrum Nowotworów MD Anderson) wykazały, że kurkumina wyszukuje złośliwe komórki i zabija je. Jednocześnie – w przeciwieństwie do syntetycznych leków – omija zdrowe komórki i DNA, dzięki czemu nie wywołuje szkodliwych efektów ubocznych.
- Kurkumina posiada właściwości chemoprewencyjne - powoduje zahamowanie, odwrócenie lub opóźnienie procesu kancerogenezy (zmiany zachodzące w komórce organizmu, prowadzące do powstania nowotworu, jest to wieloetapowy proces zachodzący na poziomie DNA komórki). Chemoprewencja zapobiega przekształcaniu rozwijającego się nowotworu łagodnego w nowotwór złośliwy. W przeciwieństwie do chemioterapii, chemoprewencja ingeruje we wczesne etapy procesu nowotworzenia – przede wszystkim hamuje inicjację i promocję.• Zapobieganie inicjacji kancerogenezy polega między innymi na ingerowaniu w metabolizm czynników rakotwórczych poprzez zahamowanie ich aktywacji do aktywnych metabolitów lub pobudzanie detoksykacji. Kolejne sposoby to wyłapywanie wolnych rodników i innych czynników, które mogą uszkadzać DNA oraz pobudzanie komórkowych procesów naprawczych.• Działanie chemoprewencyjne w czasie promocji i progresji nowotworu opiera się między innymi na hamowaniu procesów zapalnych, obniżaniu poziomu wolnych rodników, wstrzymywaniu podziałów komórkowych, promowaniu różnicowania komórek i sprzyjaniu apoptozie (naturalny proces zaprogramowanej śmierci komórki w organizmie wielokomórkowym, dzięki temu mechanizmowi z organizmu usuwane są zużyte lub uszkodzone komórki).Mechanizmy działania czynników chemoprewencyjnych są bardzo różnorodne i złożone. Polegają w głównej mierze na hamowaniu syntezy i działania białek antyapoptotycznych, czynników wzrostu i kinaz białkowych biorących udział w regulacji cyklu komórkowego. Nasilają natomiast aktywność białek proapoptotycznych, enzymów odpowiedzialnych za unieszkodliwianie wolnych rodników oraz stymulują inne mechanizmy chroniące DNA.
- Kurkumina ma działanie antyoksydacyjne, skutecznie neutralizuje wolne rodniki bezpośrednio blokując ich działanie. Ponadto dodatkowo pobudza jeszcze aktywność własnych mechanizmów antyoksydacyjnych organizmu. Oksydacja, uważana jest za jeden z głównych czynników odpowiedzialnych za starzenie oraz powstawanie wielu chorób i ma ona ścisły związek z wolnymi rodnikami - bardzo reaktywnymi cząsteczkami o niesparowanych elektronach, które dążąc do ich połączenia, utleniają każdy związek (nienasycone kwasy tłuszczowe, białka oraz DNA) z którym mają kontakt.
- Kurkumina obniża ryzyko chorób układu krążenia, które są główną przyczyną zgonów w Polsce i w większości krajów wysoko rozwiniętych. Badania naukowe wskazują, że poprawia funkcjonowanie śródbłonka, przeciwdziała stanom zapalnym i działa antyoksydacyjne, co również ma bardzo duże znaczenie w zapobieganiu chorobom serca.
- Naukowcy uważają, że właściwości kurkuminy są niezwykle obiecujące pod względem leczenia depresji. Działa uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy, jest równie skuteczna w zwalczaniu depresji, jak najpopularniejsze lekki na tę chorobę, ponieważ zwiększa w organizmie min. stężenie serotoniny i dopaminy, nazwanych hormonami szczęścia.
- Kurkumina poprawia funkcjonowanie mózgu i zmniejsza ryzyko jego chorób. Dzięki tym właściwościom może stać się potencjalnym środkiem zapobiegającym demencji i chorobie Alzheimera, która jest najczęstszą chorobą neurodegeneracyjną na świecie. Niestety, lekarstwa na nią ciągle jeszcze nie odkryto, dlatego też zapobieganie jej ma obecnie znaczenie bardzo ważne. Kurkumina może okazać się również w tym schorzeniu bardzo pomocna, ponieważ przeciwdziała stanom zapalnym i uszkodzeniom oksydacyjnym, które to odgrywają istotną rolę w rozwoju tej choroby. Jednak najważniejszą cechą tej choroby jest tworzenie się w mózgu splotów nieprawidłowego białka zwanych płytkami amyloidu. Zdaniem naukowców kurkumina może okazać się pomocna w ich usuwaniu.
- Ponadto kurkumina wykazuje również następujące działania: opóźnia proces starzenia się, obniża poziom cholesterolu, zapobiega niskiej gęstości utleniania lipoprotein, hamuje agregację płytek krwi, hamuje zakrzepicę, zapobiega zawałowi mięśnia sercowego, hamuje objawy wywołane cukrzycą typu II, hamuje reumatoidalne zapalenie stawów, hamuje stwardnienie rozsiane, chroni przed zaćmą, chroni przed toksycznością płucną i zwłóknieniami.
- Wielką zaletą kurkuminy, wykazaną w badaniach, jest jej niska toksyczność. Mieszkańcy rejonów Azji, z których pochodzi kurkumina, stale spożywają dziennie średnio 1,5 g surowego ekstraktu z kłączy ostryżu długiego (2–8% stanowi kurkumina). Długotrwałe przyjmowanie niewielkich ilości kurkuminy nie tylko nie wywołuje niekorzystnych efektów, ale wręcz jest uznawane za jeden z powodów mniejszej zachorowalności na nowotwory.
Warto więc stosować kurkuminę, gdyż niewątpliwie wpływa pozytywnie na zdrowie, samopoczucie, a także pozwala ustrzec się przed wyniszczającymi organizm chorobami. Związek kurkuminy jest stosowany od niepamiętnych czasów przez mieszkańców Południowo-Wschodniej Azji. Obecnie badania naukowe potwierdzają potężne właściwości terapeutyczne tej rośliny. Kurkumina jest zatem godnym polecenia naturalnym lekiem a jednocześnie przyprawą.
Opierając się na badaniach naukowych wiemy, że naturalne związki bioaktywne zawarte w roślinach przyjmowane w dawkach profilaktycznych, są najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem dbania o zdrowie. Według zaleceń dzienna dawka profilaktyczna kurkuminy powinna wynosić ok. 1 grama. Uzyskanie jej jedynie poprzez używanie kurkumy do przyprawiania spożywanych potraw jest praktycznie mało możliwe. Kurkumina jest słabo wchłaniana przez organizm, ponieważ nie rozpuszcza się w wodzie, a jedynie w tłuszczach, dlatego niezbędne jest jej zmieszanie z tłuszczem (np. z oliwą z oliwek) i pieprzem, aby organizm mógł przyswoić tę substancję. Dlatego osoby zainteresowane jej właściwościami leczniczymi, powinny raczej zdecydować się na ekstrakt z kłączy kurkumy – sok. Olejki eteryczne zawarte w 100% soku aktywują wydajnie przyswajanie kurkuminy przez organizm, dzięki czemu nie ma konieczności dodawania do niego pieprzu (lub piperyny).
Pozdrawiam serdecznie
Eluszka :)
Pozdrawiam serdecznie
Eluszka :)
Popularne produkty, które znalazłam na iherbie pod hasłem Kurkumina (tutaj przeczytasz opis jak kupować na iHerbie ) . Bardzo ciekawy produkt do dobrze przyswajalna płynna kurkumina
Źródła:
Kurkumina— Od medycyny naturalnej do klinikiŹródła:
Kurkumina w chemoprewencji raka piersi
Kurkuma - dr Henryk Różański
Solgar - Ostryż - kurkuma jakiej nie znacie
Wikipedia.org
Pocztazdrowia.pl
herbalyes.eu
COMMENTS