Domowe pierogi z borówkami Ciasto według poniższego przepisu jest bardzo proste w przygotowaniu i łatwo sklejają się z niego pierogi! Do pierogów można użyć nadzienia ze świeżych borówek, konfitury lub owoców mrożonych.
Domowe pierogi z borówkami
Ciasto według poniższego przepisu jest bardzo proste w przygotowaniu i łatwo sklejają się z niego pierogi! Do pierogów można użyć nadzienia ze świeżych borówek, konfitury lub owoców mrożonych.
W sezonie oczywiście zdecydowanie polecam borówki świeże, a poza sezonem z konfitury lub mrożone. Z uwagi na to, że sezon borówkowy nadal trwa, można już teraz zrobić na zimę ich zapas w postaci konfitury, a wszyscy zapracowani mogą zapasy owoców po prostu zamrozić :)
Słów kilka o dobrodziejstwie tych owoców. Właściwości prozdrowotne borówek wynikają z wysokiej zawartość antyoksydantów, antocyjanów, fitoestrogenów i błonnika, ponadto zawierają witaminy A, B, C i E oraz cynk, potas, sód, mangan i selen. Borówki leśne nazywane również potocznie jagodami mają pozytywny wpływ na serce, mózg, oczy, przewód pokarmowy i układ moczowy.
Składniki na ciasto:
• 300 g mąki pszennej orkiszowej typ-800
• szczypta soli
• 250 ml gorącej wody
Składniki na nadzienie:
• 200 g borówek (świeżych, z konfitury lub mrożonych)
• 1 łyżka mąki pszennej orkiszowej (niezbędna do oprószenia borówek)
• 1 łyżka cukru pudru (cukier dodajemy do borówek świeżych i mrożonych, ale też można z cukru
zrezygnować)
zrezygnować)
Wykonanie:
Mąkę przesiać do miski, dodać sól i stopniowo wlewać gorącą wodę, połączyć składniki i wyłożyć ciasto na podsypaną mąką stolnicę. Wygniatać ciasto rękami przez około 7 minut, podsypując mąką w razie potrzeby, aby ciasto nie kleiło się do stolnicy. Odłożyć na ok 10 min owinięte ściereczką.
Świeże jagody delikatnie opłukać wodą i osuszyć na papierowym ręczniku, następnie rozłożyć na talerzu i oprószyć 1 łyżką mąki zamieszanej z 1 łyżką cukru pudru. W przypadku mrożonych borówek najlepiej wyjąć je z zamrażarki chwilę przed lepieniem pierogów, oprószyć mąką zamieszaną z cukrem. W przypadku borówek z konfitury, należy je odsączyć na durszlaku, włożyć na talerz oprószyć mąką bez dodatku cukru, ponieważ owoce z konfitury są słodkie.
Ciasto cienko rozwałkowywać na stolnicy (stolnicę i wałek oprószyć mąką). Szklanką lub innym szklanym naczyniem wycinać kółka, nakładać jedną łyżeczkę nadzienia z borówek i dokładnie sklejać brzegi pierogów, układać na stolnicy lub tacce oprószonej mąką.
Tak przygotowane pierogi włożyć do wrzącej osolonej wody, gotować przez około 3-5 minut licząc od czasu, aż wypłyną na powierzchnię wody (długość gotowania zależy od grubości ciasta). Wyłowić pierogi i ułożyć na talerzach.
Pierogi można podawać polewając roztopionym masłem z odrobiną brązowego cukru lub sokiem z konfitury, ale można też podawać ze słodką śmietaną.
Życzę Wam smacznych i własnoręcznie wykonanych pierogów :)
COMMENTS