Działanie syropu z kwiatów czarnego bzu doceniane było już przez nasze prababcie ze względu na lecznicze właściwości w wielu schorzeniach i stanach zapalnych. Pomaga bowiem usunąć z organizmu szkodliwe substancje pochodzące z przemiany materii, działa odtruwająco, napotnie, przeciwgorączkowo i moczopędnie, dodatkowo wzmacnia naczynia krwionośne. Jest smaczny, a zarazem skuteczny w zwalczaniu przeziębieniowych dolegliwości oraz do walki z wirusami
Sezon na kwiaty czarnego bzu jest już w pełni, więc czas najwyższy pomyśleć o syropie z ich udziałem. Działanie syropu z kwiatów czarnego bzu doceniane było już przez nasze prababcie ze względu na lecznicze właściwości w wielu schorzeniach i stanach zapalnych. Pomaga bowiem usunąć z organizmu szkodliwe substancje pochodzące z przemiany materii, działa odtruwająco, napotnie, przeciwgorączkowo i moczopędnie, dodatkowo wzmacnia naczynia krwionośne. Jest smaczny, a zarazem skuteczny w zwalczaniu przeziębieniowych dolegliwości oraz do walki z wirusami. Syrop z kwiatów bzu czarnego można podawać bezpośrednio do wypicia na łyżeczce lub do ciepłej herbaty czy lemoniady. Można go rozcieńczyć z wodą z dodatkiem cytryny i świeżej mięty i podać jako orzeźwiający napój. Takie połączenie jest idealne na upalne dni.
Na zdjęciu syrop jeszcze przed przefiltrowaniem
Kwiaty na syrop najlepiej zbierać w suchy słoneczny dzień przed południem. Należy to robić delikatnie, unikając potrząsana baldachami, żeby nie strzepać pyłku. Wybierajmy drzewa, które rosną w miejscach oddalonych od zatłoczonych ulic. Zbierajmy te kwiatostany, które mają jasny świeży kolor i są w początkowej, a nie w końcowej fazie kwitnienia (ponieważ te, które przekwitają nadadzą cierpkiego i gorzkiego smaku).
Pamiętajmy też, że surowe kwiaty i owoce bzu zawierają toksyczny składnik – sambunigrynę i spożycie ich w postaci nie przetworzonej może spowodować różne dolegliwości min. nudności, słabość czy wymioty. Substancja ta jednak ulega rozkładowi poprzez proces gotowania.
Składniki:
• 40 całych kwiatostanów czarnego bzu
• 1 kg cukru (lepiej miodu lub innego zdrowego zamiennika cukru)
• 1,5 litra wody
• 2 cytryny
Wykonanie:
Kwiaty czarnego bzu rozkładamy na gazecie, aby wszystkie żyjące stworzenia mogły je opuścić. Następnie nożyczkami odcinamy zielone i grube gałązki i usuwamy zasuszone kwiaty. Tak przygotowane kwiaty czarnego bzu wkładamy do naczynia.
Cytryny myjemy, z jednej wyciskamy sok, drugą natomiast kroimy w plasterki.
Naczynie wcześniej wypełnione kwiatami czarnego bzu zalewamy gorącym syropem, odstawiamy do ostygnięcia.
Po ostygnięciu dodać plasterki cytryny i sok, wszystko razem zamieszać.
Naczynie należy przykryć i odstawić na 3-4 dni. W tym czasie raz dziennie musimy syrop zamieszać.
Po tym czasie syrop należy przefiltrować i zagotować.
Następnie gorący syrop rozlać do wyparzonych i nagrzanych w piekarniku w temperaturze ok. 100 stopni C słoików. Słoiki zakręcić i odstawić do wystygnięcia odwracając dnem do góry.
Tak przygotowany syrop można przechowywać w spiżarni. Po otwarciu należy przechowywać w lodówce.
Smacznego :)
COMMENTS