Magnez królem życia? Badacze wykazują, że niedobór magnezu generuje wiele procesów chorobotwórczych i prowadzi do wystąpienia groźnych zaburzeń. Objawy jego niedoboru mają szeroki zakres i mogą powodować bardzo wiele dziwnych stanów patologicznych. Poczynając od skurczów mięśni, a kończąc na poważnych schorzeń układu nerwowego.
Magnez (Mg, łac. magnesium) nazywany jest często makropierwiastkiem życia. Wybitny lekarz Prof. Julian Aleksandrowicz nazwał magnez „królem życia“. Co zatem jest powodem tego, że naukowcy stawiają magnez w hierarchii minerałów na królewskim miejscu. Poszukując odpowiedzi przejrzałam wiele książek i badań naukowych i muszę przyznać, że nie zdajesz sobie sprawy jak kluczową rolę pełni w komórkach Twojego organizmu i jakie zaskakujące mogą być objawy jego niedoboru. Oto podsumowanie informacji pozyskanych z materiałów źródłowych zamieszczonych na końcu tego wpisu. Opracowanie to może nie należy do najkrótszych, ale na pewno warto przeczytać je w całości.
Obraz posta: magnez canva
Badacze wykazują, że niedobór magnezu generuje wiele procesów chorobotwórczych i prowadzi do wystąpienia groźnych zaburzeń. Objawy jego niedoboru mają szeroki zakres i mogą powodować bardzo wiele dziwnych stanów patologicznych. Poczynając od skurczów mięśni, a kończąc na poważnych schorzeń układu nerwowego. Naukowcy wykazują, że ciągły niedobór tego wartościowego pierwiastka oprócz wywoływania poważnych objawów neurologicznych prowadzi również, do nadciśnienia, miażdżycy, osteoporozy, niedokrwistości, astmy, depresji, cukrzycy i niektórych rodzajów nowotworów. Przy niedoborze magnezu występuje też często hipokaliemia (spadek potasu), który nie ustępuje przy podawaniu potasu.
Niedobór magnezu ujawnia się przede wszystkim poprzez zwiększoną pobudliwość nerwowo-mięśniową, nieregularną czynnością serca, (kołatanie serca, arytmia), drżenie powiek, sztywność mięśni, skurcze, drgania, drżenie, bolesne skurcze łydek, mrowienie lub drętwienie kończyn, wzmożone wypadanie włosów, łamanie się paznokci, próchnica zębów, szybkie męczenie się, osłabienie, rozdrażnienie, lęki, apatia, bark koncentracji, nagłe zawroty głowy, utrata równowagi, wrażliwość na pogodę, bezsenność, zaburzenia snu, nocne poty, migrenowe bóle głowy, fibromialgia, bolesne miesiączkowanie, zespół metaboliczny.
Magnez nie bez przyczyny nazwany został „królem życia”, ponieważ bierze udział w bardzo wielu procesach zachodzących w organizmie ludzkim. Jest elementem służącym do wytwarzania i aktywacji enzymów, syntezy DNA i RNA, przemiany węglowodanów, białek, lipidów i przekazywania sygnałów - przenoszenia bodźców nerwowych. Bierze udział w przebiegu fotosyntezy, uczestniczy w ważnych reakcjach enzymatycznych, pobudza działanie ponad 300 enzymów niezbędnych w procesach życiowych komórek ludzkiego organizmu. Setki najważniejszych biochemicznych reakcji opierają się właśnie na obecności magnezu. Posiada własności strukturotwórcze, bierze udział w konstrukcji błon komórkowych i innych elementów tkanek.
Rola magnezu w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu jest nie do przecenienia. Ten wyjątkowy pierwiastek jest czynnikiem wzrostu, decyduje o wydolności naszych układów: kostnego, nerwowego, trawiennego, krążenia, zwalcza miażdżycę, procesy starzenia się, wzmacnia mechanizmy obronne organizmu i jego podatność na powstanie nowotworów. Magnez odgrywa także dużą rolę w syntezie kwasów tłuszczowych, np. otyłość może być skutkiem niedoboru magnezu. Odgrywa też ogromna rolę w procesie krzepnięcia krwi, w powstawaniu estrogenów, a także w pracy jelit, woreczka żółciowego, pęcherza moczowego i gruczołu krokowego. Warunkuje także prawidłową mineralizację kości.
Magnez to strażnik naszego systemu immunologicznego. Pierwiastek ten berze udział w wytwarzaniu krwinek białych, które mają ogromne znaczenie w zwalczaniu zakażeń i innych chorób. Jest konieczny do produkcji przeciwciał, bierze udział w mechanizmach przeciwzakażeniowych, czyli broniących organizm przed chorobami.
Magnez jest niezbędny dla funkcjonowania serca, naczyń krwionośnych, zmniejsza ciśnienie krwi i znosi arytmię serca. Ten pierwiastek jest również szczególnie istotny w produkcji energii, jego niedobór często towarzyszy ogólnemu zmęczeniu i zaburzeniom związanym ze zmęczeniem.
Magnez, podobnie jak wapń, jest niezbędny do właściwego funkcjonowania mięśni, ponieważ to właśnie magnez odpowiada za ich odprężenie. Magnez wpływa na funkcjonowanie mięśni poprzez oddziaływanie na neuroprzekaźniki w układzie nerwowym. Dzięki swym właściwościom utrzymuje normalne funkcjonowanie mięśni, ale również oddziałuje zapobiegawczo i leczniczo w przypadku zaburzeń czynności mięśni. Jego niedobór powoduje złe funkcjonowanie mięśni, a nawet ich całkowity paraliż.
Magnez działa stabilizująco, uspokajająco na układ nerwowy, odpręża, uspokaja, dzięki czemu nasz mózg może pracować wydajniej, reguluje równowagę nerwową i mięśniową, przywraca wewnętrzny spokój organizmowi. To jeden z pierwiastków niezbędnych do zwiększania produkcji i syntezy serotoniny z 5-HTP, podobnie jak inne pierwiastki takie jak mangan, potas, selen, miedź, cynk, chrom i wapń oraz substancje, przede wszystkim witaminy z grupy B, witamina C, witamina E i beta-karoten jako prekursor witaminy A. Magnez jest niezbędny dla zdrowia nadnerczy i syntezy hormonów stresu nadnerczy. Współpracując ze składnikami odżywczymi łagodzi objawy często związane z reakcją na stres np. lęk, napięcie nerwowe, kurcze, drgania mięśni, nadciśnienie itp.
Magnez dla osób chorych na cukrzycę jest niezwykłym pierwiastkiem, ponieważ to właśnie on jest niezbędny w procesie metabolizowania węglowodanów, a także jest potrzebny do syntezy i wydzielania hormonu insuliny, który ułatwia metabolizm komórkowy glukozy we krwi. U osób chorych na cukrzycę najczęściej występują niedobory magnezu, w tym przypadku suplementacja magnezem nie tylko może poprawić tolerancję glukozy, ale także może zmniejszyć ryzyko powikłań cukrzycowych takich jak choroby krążenia i retinopatia.
W organizmie człowieka magnez jest jednym z makroelementów, zajmuje 11 miejsce w stosunku do masy ciała. Ciało dorosłego człowieka (średnio o masie około 70 kg) zawiera, według różnych źródeł, około 20 g, 25 g, a nawet 35 g magnezu, rozmieszczonego odpowiednio w: – 60% w układzie kostnym w postaci związków magnezowych, – 39% wewnątrzkomórkowo w mięśniach, – 1% zewnątrzkomórkowo w pozostałych tkankach organizmu, w tym krew – około 100 mg.
Naturalne źródła pokarmowe magnezu to szczególnie zielone warzywa, warzywa strączkowe, produkty pełnoziarniste, migdały, wszystkie orzechy, ziarno sezamu, ziarno słonecznika, soja, nieoczyszczony ryż, kasze, suszone owoce i kakao. Występuje też w herbacie z liści malin. Magnez może być przyjmowany także przez skórę np. za pomocą kąpieli w roztworze soli Epsom.
Przytoczone poniżej źródła naukowe podają, że magnez jest jedynym ze składników mineralnych, którego górny tolerowany poziom spożycia jest tak wysoki, że powinien być dostarczany także w postaci suplementów diety. Pomimo tego, że magnez w naturalnym środowisku występuje w spożywanych przez człowieka pokarmach, ale niestety jest go niewiele w wyniku nawożenia chemicznego gleby związkami zawierającymi potas oraz poprzez stosowanie nadmiernej ilości konserwantów żywności. Inne przyczyny niedoboru magnezu to: nadużywanie alkoholu, picie kawy, stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych i przede wszystkim stres!
Niestety magnez należy do pierwiastków słabo przyswajalnych, z pokarmów wchłania się zaledwie od 15-40 proc, a jeszcze przyswajalność z pożywienia ograniczają m.in.: kwas fitynowy, szczawiowy, fosforowy, wolne nasycone kwasy tłuszczowe (potrawy bardzo tłuste ograniczają przyswajanie magnezu) i zioła bogate w garbniki. Związki te tworzą z magnezem trwałe połączenia chemiczne, które uniemożliwiają połączenie jonu magnezowego z aminokwasami i jego transfer do krwiobiegu. Należy też pamiętać, że magnezu nie należy przyjmować jednocześnie z antybiotykami, gdyż magnez może hamować ich działanie.
Niestety magnez należy do pierwiastków słabo przyswajalnych, z pokarmów wchłania się zaledwie od 15-40 proc, a jeszcze przyswajalność z pożywienia ograniczają m.in.: kwas fitynowy, szczawiowy, fosforowy, wolne nasycone kwasy tłuszczowe (potrawy bardzo tłuste ograniczają przyswajanie magnezu) i zioła bogate w garbniki. Związki te tworzą z magnezem trwałe połączenia chemiczne, które uniemożliwiają połączenie jonu magnezowego z aminokwasami i jego transfer do krwiobiegu. Należy też pamiętać, że magnezu nie należy przyjmować jednocześnie z antybiotykami, gdyż magnez może hamować ich działanie.
Przyswajalność magnezu zwiększają wyciągi wodne z ziół zasobnych w kwasy organiczne np. z owoców róży, owoców berberysu, owoców rokitnika, ziela/kłącza pokrzywy, a także stosowanie kwasów organicznych tj. cytrynowego, jabłkowego, askorbinowego, fumarowego, bursztynowego, pirogronowego. Magnez jest też lepiej absorbowany w obecności, potraw białkowych, aminokwasów (np. glicyny, kwasu glutaminowego, asparaginowego), witaminy D i witaminy C (pamiętajj przy stosowaniu dużej, leczniczej dawki witaminy C, wręcz wskazane jest suplementowanie magnezu i innych składników mineralnych).
Polskie Towarzystwo Magnezjologiczne im. prof. Juliana Aleksandrowicza uważa, że przedawkowanie magnezu w codziennej diecie i właściwie stosowanej suplementacji doustnej jest prawie niemożliwe. Jedynie podawanie go dożylnie w dużej dawce może doprowadzić do niskoczęstotliwości skurczów serca, a nawet śmierci.
Ponadto Towarzystwo Magnezjologiczne przestrzega, że w przypadku osób, które mają niski poziom magnezu i wapnia, lekarz zaleca zwykle uzupełnianie w pierwszej kolejności wapnia. Otóż nic bardziej błędnego. Uzupełnianie trzeba rozpocząć od zażywania magnezu, przez pierwsze dwa czy trzy miesiące, ponieważ wapń przy niskim poziomie magnezu źle się przyswaja ze względu na niski poziom witaminy D3, która w organizmie powstaje z udziałem magnezu. Podawanie wapnia w pierwszej fazie uzupełniania niedoborów powoduje, że połączy się on z fosforanami, szczawianami i powstaną kamienie wapniowe osadzające się w nerkach. Jeśli więc rozpoczniesz uzupełnianie niedoborów od magnezu, to po pierwsze, wapń będzie się lepiej przyswajał i „budował“ kości (przy okazji warto zainteresować się witaminą K2 MK7), a po drugie - nie wytworzą się sole nierozpuszczalne typu szczawiany czy fosforany (powstaną natomiast tzw. jony zespolone, które są rozpuszczalne w wodzie).
Krótka historia i ciekawostki
Magnez po raz pierwszy został wyodrębniony w formie czystej w 1808 roku przez Humpreya Davy’ego. Jest jednym z najważniejszych, najczęściej występujących pierwiastków na Ziemi. Jako pierwiastek oraz element składowy związku chemicznego – tlenku magnezu (MgO) – stanowi około 2,3% składników skorupy ziemskiej, co umiejscawia go na 8 miejscu wśród najczęściej występujących pierwiastków.
Magnez po raz pierwszy został wyodrębniony w formie czystej w 1808 roku przez Humpreya Davy’ego. Jest jednym z najważniejszych, najczęściej występujących pierwiastków na Ziemi. Jako pierwiastek oraz element składowy związku chemicznego – tlenku magnezu (MgO) – stanowi około 2,3% składników skorupy ziemskiej, co umiejscawia go na 8 miejscu wśród najczęściej występujących pierwiastków.
Podsumowując
Magnez to pierwiastek potrzebny człowiekowi przez całe życie! Ta niezwykła substancja, pozwala na normalne funkcjonowanie ponad trzystu enzymów w organizmie człowieka, a jego niedobory powoli niszczą Twoje zdrowie na wiele sposobów. Obecnie niedobory magnezu to problem globalny, ponad dwie trzecie ludzi nie przyjmuje zalecanej dziennej ilości magnezu wynoszącej ok 400 miligramów. To bardzo niewiele, jednak większość istot ludzkich niestety nie spełnia nawet tego warunku. Jeśli nie cierpisz na choroby nerek, a nękają cię dziwne objawy to rozważ codzienną suplementację magnezu. Magnez można kupić pod różnymi postaciami, najbardziej powszechną formą jest tlenek magnezu, który niestety nie jest zbyt skuteczny, ponieważ wchłania się zaledwie w 5 %. Pomimo tego obecnie suplementy na bazie tlenku magnezu są bardzo popularne, gdyż w małej tabletce mieści się pozornie dużo magnezu. Pamiętaj jednak, że to, co się liczy to ilość absorbowanej, a nie zawartej w pigułce substancji.
Magnez to pierwiastek potrzebny człowiekowi przez całe życie! Ta niezwykła substancja, pozwala na normalne funkcjonowanie ponad trzystu enzymów w organizmie człowieka, a jego niedobory powoli niszczą Twoje zdrowie na wiele sposobów. Obecnie niedobory magnezu to problem globalny, ponad dwie trzecie ludzi nie przyjmuje zalecanej dziennej ilości magnezu wynoszącej ok 400 miligramów. To bardzo niewiele, jednak większość istot ludzkich niestety nie spełnia nawet tego warunku. Jeśli nie cierpisz na choroby nerek, a nękają cię dziwne objawy to rozważ codzienną suplementację magnezu. Magnez można kupić pod różnymi postaciami, najbardziej powszechną formą jest tlenek magnezu, który niestety nie jest zbyt skuteczny, ponieważ wchłania się zaledwie w 5 %. Pomimo tego obecnie suplementy na bazie tlenku magnezu są bardzo popularne, gdyż w małej tabletce mieści się pozornie dużo magnezu. Pamiętaj jednak, że to, co się liczy to ilość absorbowanej, a nie zawartej w pigułce substancji.
Dobre formy magnezu, łatwo rozpuszczalne, które mają najlepszą biodostępność to jego cytrynian, jabłczan i chlorek. Dodatek witaminy B6 potęguje działanie preparatów magnezu. Pamiętaj także, że magnez najlepiej się wchłania, gdy podaje się go w mniejszych regularnych dawkach.
Poniżej zamieszczam przegląd preparatów magnezowych dostępnych na iHerb, gdzie sama się również zaopatruję nie tylko ze względu na niskie ceny, ale również na duży wybór i konkretną zawartość opakowań.
Pozostałe formy preparatów magnezowych
Bardzo dobry preparat magnezowy - Magnez Potrójna Formuła - znajdziecie również w polskim sklepie Colyfine
Bardzo dobry preparat magnezowy - Magnez Potrójna Formuła - znajdziecie również w polskim sklepie Colyfine
Źródła:
Andrew W. Saul „Wylecz się sam”
James Balch „Super antyoksydanty”
Julian Aleksandrowicz i Irena Gumowska „Kuchnia i medycyna”
Irena Gumowska „Bądź zdrów – smacznego”
http://www.ptmag.pl/pl/32073/0/Magnez-krol_zycia.html
http://rozanski.li/2295/zaburzenia-gospodarki-magnezowej/
http://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.dl-catalog-a5f9cd8c-1ed8-478e-8c6a-a2099f0c595c/c/37_Boleslawska.pdf
http://www.termedia.pl/Journal/-41/pdf-20208-10?filename=Wplyw%20magnezu.pdf
http://wiadomoscilekarskie.pl/wp-content/uploads/2015/11/WL-4-2013-ca%C5%82o%C5%9B%C4%87.pdf#page=39
http://www.wsse.gorzow.pl/dwn/news/NormyZywieniaNowelizacjaIZZ2012.pdf#page=123
http://www.dbc.wroc.pl/Content/19757/190_Acta%20Sci%20Pol__Biotechnol_1_8_2009.pdf#page=27
http://farmalodz.pl/materialy/suplementy%20diety.pdf
http://wiadomoscilekarskie.pl/wp-content/uploads/2015/11/WL-4-2013-ca%C5%82o%C5%9B%C4%87.pdf#page=39
https://pl.wikipedia.org/wiki/Magnez
http://www.solgar.pl/media/pdf/ulotki/Magnez.pdf
COMMENTS