Ostropest plamisty zawiera bogactwo naturalnych składników dobrych dla jednego z najważniejszych organów ludzkiego ciała - wątroby. Silne synergiczne działanie sylimaryny i innych flawonoidów bardzo szybko regeneruje wątrobę, stymulując regenerację i wytwarzanie nowych komórek wątroby. Chroni przed wirusowym zapaleniem wątroby, posiada właściwości przeciwzapalne.
Ostropest plamisty (Silybum marianum (L.) Gaertner) – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych (Asteraceae), wyglądem bardzo podobny do ostów. Pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego, Afryki Północnej oraz Azji Zachodniej. Rozprzestrzenił się w wielu rejonach świata w tym również w Polsce, gdzie obszar upraw ostropestu obejmuje powierzchnię około 2000 ha. Lecznicze działanie ostropestu znane było już w starożytności i średniowieczu. Opisuje go w swoich księgach również Hildegarda z Bingen. Obecnie ostropest jest pozyskiwany z plantacji, uprawiany ze względu na owoce. Jest wykorzystywany głównie jako roślina lecznicza.
Najważniejszym biologicznie aktywnym składnikiem odpowiadającym za silne wielokierunkowe działanie lecznicze jest zawarta w owocach ostropestu plamistego sylimaryna, która jest silnym przeciwutleniaczem. Jej zawartość dochodzi do 2-3%. Sylimaryna jest kompleksem flawonolignanów, który obejmuje głównie: silibininy, silidianiny i silikristiny, z których najsilniejszym działaniem charakteryzuje się silibinina. Jej mechanizm działania jest złożony i bardzo korzystny w ochronie hepatocytów - komórek wątrobowych stanowiących podstawowy element strukturalny miąższu wątroby (hepatocyty tworzą ok. 80% masy tego narządu).
obraz posta: ostropest - źródło fotolia
Związek silibinina z jednej strony blokuje wnikanie różnych toksyn (np. amanityny) do wnętrza hepatocytów nie dopuszczając w ten sposób do śmierci komórek z drugiej poprzez swe działanie wewnątrzkomórkowe zapobiega apoptozie. Chroni wątrobę przed utleniającym działaniem wolnych rodników tlenowych poprzez zwiększenie aktywności enzymów dysmutazy i peroksydazy oraz wzrost stężenia glutationu i aktywności peroksydazy glutationowej. Sylibinina wzmacnia i stabilizuje błony komórkowe, hamuje syntezę prostaglandyn związanych z peroksydacją lipidów, a także sprzyja regeneracji wątroby poprzez stymulację syntezy białka i wpływ na wytwarzanie nowych hepatocytów.
Owoce ostropestu oprócz związku sylimaryny zawierają także pozostałe flawonolignany, które występują w ilościach śladowych. Inne składniki czynne to: taksyfolina, kwercetyna, dihydrokamferol i apigenina. Poza tym nasiona zawierają też aminy biogenne (histaminę, tyraminę), kwasy organiczne, witaminę C i K, fitosterole, garbniki, białka, cukry, sole mineralne i około 20% oleju z dużą ilością kwasu linolowego - około 50% (kwas linolowy chroni przed rozwojem nowotworów, chorób układu krążenia, cukrzycy oraz wspomaga utrzymanie prawidłowej masy ciała).
Silne synergiczne działanie sylimaryny i innych flawonoidów bardzo szybko regeneruje wątrobę, stymulując regenerację i wytwarzanie nowych komórek wątroby. Chroni przed wirusowym zapaleniem wątroby, posiada właściwości przeciwzapalne. Ma zastosowanie lecznicze – przy marskości wątroby, stłuszczeniu wątroby, nieżytach dróg żółciowych, kamicy żółciowej, po żółtaczce, w trakcie leczenia nowotworów - hamuje podziały komórek nowotworowych, zapobiega również cukrzycy typu 2. Ma także właściwości przeciwkrwotoczne, przeciwzakrzepowe, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, zwiększa wydzielanie soków trawiennych, poprawia trawienie.
Sylimaryna posiada potężne właściwości odtruwające, tworzy naturalną barierę przed truciznami, takimi jak alkohol, leki, pestycydy czy metale ciężkie. Działa także jak antidotum przy zatruciu muchomorem sromotnikowym (Ożarowski 1989, Niedworok 1996). Naukowcy po dekadach przeprowadzonych obserwacji i badań klinicznych potwierdzają, że sylibinina poprawia przeżywalność zatrucia muchomorem sromotnikowym, co prawdopodobnie zaowocuje uznaniem jej za odtrutkę.
Związki aktywne ostropestu korzystnie wpływają również na funkcjonowanie mózgu. Zmniejszają niekorzystny wpływ wolnych rodników na komórki mózgu oraz zapobiegają ich degeneracyjnym zmianom.
Nasiona ostropestu są składnikiem wielu ziołowych mieszanek poprawiających pracę wątroby i trawienie. Sylimaryna zawarta jest przede wszystkim w łusce nasion i z niej jest izolowana metodą ekstrakcji metanolem lub etanolem. Zwykle po kolejnych operacjach otrzymuje się sypki produkt, ostatecznie tabletkowany. W Polsce w Zakładach Zielarskich „Herbapol” w Poznaniu. w ten sposób produkuje się lek zwany Sylimarol, stosowany w schorzeniach wątroby. Po odłuszczeniu nasion jako odpad pozostaje bielmo zawierające około 30% oleju o składzie kwasów tłuszczowych zbliżonym do olejów jadalnych, a także pewną ilość sylimaryny. Jednak ze względu na znaczną zawartość białka i oleju o korzystnym składzie kwasów tłuszczowych roślina ta znalazła się w kręgu zainteresowań producentów żywności funkcjonalnej.
prof. Iwona Wawer podaje ciekawą propozycję stworzenia „chleba dla wątroby”. Próbne wypieki chleba z ostropestem wykonano w Zakładzie Badawczym Przemysłu Piekarskiego w Bydgoszczy. Niewielki dodatek zmielonych owoców ostropestu nie wpłynął na smak chleba. Ze względu na zawartość sylimaryny, a również oleju z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi i błonnika zmielone owoce ostropestu mogą być cennym dodatkiem do pieczywa. Chleb z ostropestem wypieka się na Ukrainie z okazji wesela czy imprez z przewidywanym dużym spożyciem alkoholu. Pieczywo z ostropestem może korzystnie wpływać na zachowanie zdrowej wątroby i prawidłową pracę przewodu pokarmowego oraz odporność organizmu.
Wiemy już, że mielonym ostropestem lub jego olejem warto profilaktycznie się wspomagać, ja tak właśnie czynię:) Zachęcam, aby dbać o komórki wątroby tak, aby prawidłowo pracowała i znakomicie służyła nam do późnej starości :)
Oczywiście dostępne są również suplementy zawierające w większym stężeniu sylimaryny, na iHerb znajdziecie długą listę produktów związanych z ostropestem , piszcie to podeślę informację czego ja używam.
Przygotowała dla Ciebie
Eluszka :*
Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ostropest_plamisty
http://www.wple.net/plek/numery_2012/numer-8-2012/541-543.pdf
http://naukadlazdrowia.pl/%E2%80%9Eswiety-oset%E2%80%9D-na-ratunek-watrobie
http://www.akademiamedycyny.pl/farmacja/archiwum/201001_farmacja_Znaczenie%20interakcji%20Szalek.pdf
http://rozanski.li/48/sylimaryna-sylimarol-i-ostropest/
http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.agro-article-59ae5b80-7ac7-4696-9fe5-b68d80755f98/c/Szczucinska_A.__Lipkowski_A.W.__Baranowska_B.__Walisiewicz-Niedbalska_W.__Rozycki_K.__Maciuszczak-Kotlarek_H..pdf
http://www.nierafinowane.pl/olej-z-ostropestu/12-olej-z-ostropestu.html?search_query=ostropest&results=4
http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.agro-article-6a3cd87b-332d-4ec1-b0e3-6364a35bbd88/c/000010200600005000010000500010.pdf
http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.agro-article-6a3cd87b-332d-4ec1-b0e3-6364a35bbd88/c/000010200600005000010000500010.pdf
COMMENTS