Cukinia jest lekkostrawnym warzywem, cenionym we wszystkich dietach odchudzających. Cukinia to także bogactwo witamin i minerałów, cennych dla Twojego zdrowia. W poście znajdziesz również dwa zdrowe przepisy z cukinią.
Cukinia (Cucurbita pepo convar. giromontiina Greb., inaczej kabaczek – to odmiana dyni zwyczajnej), jest łagodnym w smaku, lekkostrawnym warzywem, które nie tylko bardzo dobrze smakuje w wielu daniach, ale cenione jest we wszelkich dietach odchudzających, gdyż posiada bardzo niską wartość energetyczną (w 90 proc. składa się z wody i ma zaledwie 15 kcal na 100 g) i dlatego chętnie stosowane jest w jadłospisach z obniżoną wartością kaloryczną. Ponadto cukinia wzbogaca organizm o liczne cenne substancje, zawiera potas, żelazo, magnez, witaminy z grupy B, a zwłaszcza witaminę B1 i B3, które uczestniczą w procesach metabolicznych i przemianie węglowodanów. Posiada także cenną witaminę C, która chroni i wzmacnia organizm, witaminę A, która korzystnie wpływa na stan wzroku oraz witaminę K, biorącej udział w procesach krwiotwórczych. Zawiera też karoteny o działaniu antyoksydacyjnym oraz błonnik pokarmowy, którego ilość w 100 g wynosi około 1 g.
Zaletą cukinii jest to, że nie odkładają się w niej metale ciężkie. Ponadto zawiera liczne substancje o charakterze alkalizującym, odkwasza organizm i łagodzi objawy nadkwaśności. Jej spożywanie pozytywnie wpływa na układ krążenia i pokarmowy oraz sprzyja przemianie materii. Warto też wiedzieć, że cukinia może być jednym z pierwszych warzyw, jakie podaje się małemu dziecku. Dzięki dużej zawartości związków odżywczych i łatwości trawienia dietetycy polecają ją już półrocznym maluchom.
Odmianę cukinii wyselekcjonowano we Włoszech i stąd pierwotna nazwa "cukinia" od włoskiego zucchina (tj. mała dynia). Szczególną popularnością warzywo to cieszy się w Europie, południowej części Rosji, a także na Bałkanach. W niektórych regionach cukinia jest bardziej popularna pod nazwą kabaczek. W Polsce roślina jest uprawiana i znana pod obiema nazwami. Istnieje wiele odmian cukinii różniących się dość znacznie między sobą zarówno kształtem, wyglądem i smakiem. Najcenniejszą i najsmaczniejszą częścią rośliny są jadalne owoce.
Zastosowanie w kuchni
Cukinia potrafi wcielić się w niejedną kulinarną rolę. Doskonale smakuje w formie zapiekanki z warzywnym lub mięsnym farszem. Podaje się ją również na surowo, może być faszerowana, smażona, duszona, gotowana. Można przyrządzić z niej zupy, leczo, sałatki, surówki, konfitury, marynaty, napoje i desery, a także można cukinię zakisić. Cukinię można też zamrażać i w ten sposób cały rok cieszyć się jej delikatnym smakiem. Pamiętać jednak należy o tym, że cukinii nie powinno się zamrażać w całości, gdyż po wyciągnięciu z zamrażalnika stanie się zbyt miękka i wodnista. Dlatego wcześniej należy ją pociąć na paseczki lub plastry i chwilę blanszować. Pamiętać też należy, aby większe cukinie o grubszej skórce obierać. Cukinia dzięki swojemu delikatnemu smakowi doskonale komponuje się z pomidorami, czosnkiem, kozim serem, a także z migdałami. Natomiast przyprawami, które najbardziej pasują do cukinii, są przede wszystkim bazylia i mięta.
Poniżej przepisy na cukinię, kiszoną i w delikatnej octowej zalewie:)
Kiszone cukinie w otoczeniu kapusty białej
Kiszone cukinie i kapusta to taki mój nowy eksperyment, który okazał się bardzo trafiony:) Warzywa bardzo fajnie się komponują, smak kiszonki bardzo wyraźny i zarazem wytrawny! Zdecydowanie polecam! Warto też dodać, że kiszonki to naturalny probiotyk, który w codziennej diecie jest nam niezbędny (więcej na temat probiotyku napisałam tutaj)
Kiszone cukinie i kapusta to taki mój nowy eksperyment, który okazał się bardzo trafiony:) Warzywa bardzo fajnie się komponują, smak kiszonki bardzo wyraźny i zarazem wytrawny! Zdecydowanie polecam! Warto też dodać, że kiszonki to naturalny probiotyk, który w codziennej diecie jest nam niezbędny (więcej na temat probiotyku napisałam tutaj)
Składniki:
małe cukinie, ok. 2 kg
kapusta biała, ok. 3-4 liście
czosnek, 1-2 ząbki na słoik
koper do kiszonek
liście chrzanu, połowę liścia na słoik
świeży korzeń chrzanu
ziele angielskie, 2 ziarna na słoik
pieprz, 4-6 ziarenek na słoik
liść laurowy, 1 na słoik
sól
Przygotowanie:
Do kiszenia nadają się cukinie o miękkiej skórce. Najlepsze są małe, wielkości ogórków, wtedy można je kisić w całości, większe natomiast trzeba kroić na 4-5 centymetrowe kawałki.
Cukinie umyć w gorącej wodzie, odkroić końcówki.
Liście kapusty pokroić na drobne paseczki.
Koper umyć i porozdzielać na pojedyncze łodyżki.
Chrzan umyć, obrać, pokroić na słupki o długości ok. 4 centy.
Na dno każdego słoika włożyć 3 słupki chrzanu, 2 ząbki czosnku, ziele angielskie, pieprz i liść laurowy. Następnie poukładać warstwowo cukinie i liście z kapusty, na górę ułożyć gałązkę kopru. Całość przykryć liściem chrzanu.
Przygotować zalewę w proporcjach: 1 czubata łyżka soli kamiennej (dlaczego sól kamienna? więcej na ten temat znajdziecie tutaj) na litr wody – zagotować, zalać cukinie w słoikach gorącą zalewą, zakręcić szczelnie.
Cukinie odstawić w ciepłe i ciemne miejsce na około 14 dni, po tym czasie nadają się już do jedzenia. Cukinie przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.
Sałatka z cukinii w delikatnej octowej zalewie
W smaku sałatka jest słodko-kwaśna z delikatną nutą gorczycy, wyjątkowo smaczna. Zimą będzie wyśmienitym dodatkiem nie tylko do obiadu, ale również do kanapek i innych domowej roboty przysmaków tj. hot-dogów, hamburgerów itd. Przygotowanie sałatki najlepiej rozpocząć na około 8-10 godzin przed planowanym nakładaniem jej do słoików.
Składniki:
3,0 kg cukinii (waga po wycięciu gniazd nasiennych)
300 g cebuli (2 duże cebule)
500 g marchwi (8 dużych marchwi)
800 g papryki (waga po wycięciu gniazd nasiennych – 4 duże papryki czerwone)
2-3 ząbki czosnku
gorczyca
ziele angielskie
pieprz czarny ziarnisty
liście laurowe
4,5 łyżki soli kamiennej (najlepiej kłodawskiej)
Przygotowanie warzyw
Do sałatki nadają się cukinie o miękkiej skórce. Najlepsze małe, wtedy można je w całości pokroić na plasterki, większe cukinie natomiast trzeba uprzednio pokroić na połówki lub ćwiartki i wydrążyć z nich gniazda nasienne.
Wszystkie warzywa dokładnie umyć i osuszyć.
Odciąć końcówki od cukinii i pokroić w cienkie plasterki, umieścić w dużym naczyniu.
Paprykę wydrążyć, pokroić w cienkie paseczki, dodać do cukinii.
Cebulę, czosnek i marchew obieramy; cebulę kroimy w piórka, marchew ścieramy na tarce o dużych oczkach, czosnek drobno siekamy, wszystkie składniki dodajemy i dokładnie mieszamy razem. Następnie warzywa zasypujemy solą, aby puściły soki i ponownie dokładnie mieszamy. Warzywa odstawić na około 8 -10 godzin, aż puszczą sok. Wodę odsączamy i przygotowujemy zalewę.
Zalewa
2 szklanki wody
0,5 szklanki octu
0,5 szklanki ksylitolu lub cukru
Wykonanie:
Z podanych składników sporządzić zalewę i doprowadzić do jej zagotowania.
Na dno każdego słoika dodać 1-2 ziarenka ziela angielskie, 4-6 ziarenek czarnego pieprzu i połowę liścia laurowego. Przełożyć sałatkę do słoików (ok. 10 wyparzonych słoików o pojemności 500 ml) i dodać szczyptę (ok.1/4 łyżeczki) gorczycy. Dopełnić słoiki zalewą, dobrze zakręcić i pasteryzować ok. 10-12 minut od momentu zagotowania wody.
Smacznego życzę :)
Eluszka
Eluszka
COMMENTS